Poslanci podle očekávání v pátek vydali bývalého středočeského hejtmana Davida Ratha k dalšímu trestnímu stíhání. Policie ho bude moci obvinit kvůli údajné korupci při pořizování vybavení do tří středočeských nemocnic.

Policisté Ratha stíhají už několik měsíců pro podezření z úplatkářství v souvislosti s opravou buštěhradského zámku.

Kvůli této kauze poslanci Ratha vydali už v červnu. Rath i v pátek před plénem promluvil. Oproti poslednímu vystoupení hovořil zhruba o dvacet minut déle, ale v drtivé části svého projevu jen opakoval to, co už poslanci mohli slyšet před čtvrt rokem: postup policie prý není standardní, jde o šikanu ze strany ministra vnitra Jana Kubiceho a jeho lidí a o snahu o odstranění nepohodlného opozičního politika.

Kompletní znění Rathova projevu najdete ZDE

Rath prohlásil, že už čtyři měsíce je vězněm současné vlády, a to v situaci, kdy nikomu neublížil, nikoho neohrožuje a nikomu nevznikla žádná škoda. Vláda se podle něj chová jako vlády v polodemokratických a totalitních zemích.

Poslanec se kromě vězněné ukrajinské expremiérky Julije Tymošenkové přirovnal i k ruské dívčí skupině Pussy Riot, která byla odsouzena za to, že zazpívala v pravoslavném chrámu "Bohodoričko, zbav nás Putina!"

Zbývá vám ještě 40 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se