Středočeský krajský žalobce Petr Jirát serveru IHNED.cz v pondělí po poledni řekl, že chystá další obvinění v kauze Davida Ratha.

Jména sice neprozradil, řekl ale, že se jedná o manažery firem. Už odpoledne bylo jasno: potvrdily se dřívější spekulace, že by mohlo jít o muže, jejichž jména zaznívají v policejních odposleších - šéf firmy se zdravotnickou technikou Hospimed Jindřich Řehák a manažer další zdravotnické společnosti B Braun Jan Hájek.

Serveru Lidovky.cz to potvrdily zdroje seznámené s vyšetřováním.

Rath na svobodu?

Oba jsou stíhání na svobodě, kam by se už brzy mohla podívat i nejznámější postava celé kauzy - David Rath. Někdejšímu středočeskému hejtmanovi za ČSSD, který je obviněn z přijetí sedmimilionového úplatku, už v polovině srpna vyprší lhůta, kdy je ve vazbě kvůli možnému ovlivňování svědků.

A státní zástupce Petr Jirát serveru IHNED.cz potvrdil, že prodloužení vazby z tohoto důvodu už pro Ratha žádat nebude. Nemá důvod. "Nezachytili jsme žádný moták, nic, co by nasvědčovalo, že se snaží ovlivňovat svědky."

Obvodní soud pro Prahu-východ, kterému Rathova kauza přísluší, navíc nedávno vyhověl stížnosti poslancových advokátů a zrušil i další vazební důvod. Tedy to, že by Rath v trestné činnosti pokračoval. Jeho obhájci tvrdí, že je to nemožné, protože už není hejtmanem, ani krajským zastupitelem.

"My na to máme jiný názor, a proto jsme se proti soudnímu rozhodnutí odvolali. Verdikt je tedy nepravomocný," dodal Jirát.

Zbývá vám ještě 70 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se