Kriminalisté zajistili nemovitosti poslance a bývalého středočeského hejtmana Davida Ratha (dříve ČSSD) viněného z korupce. Politik, který je od poloviny května ve vazbě kvůli přijetí úplatku, tak nesmí své domy v Hostivici prodat, ani převést na manželku či děti.

Krok policie spojuje právník Roman Jelínek s tím, že poslanci v polovině srpna vyprší tříměsíční lhůta pro jeden z důvodů jeho vazebního stíhání - možné ovlivňování svědků.

"Dnes jsme obdrželi usnesení o zadržení majetku," uvedl Jelínek. Podle něj je s podivem, že se tak stalo až 2,5 měsíce po zahájení poslancova stíhání. Detektivové se podle něj snaží o to, aby Rath neměl peníze na složení kauce pro případné propuštění z vazby.

"To je vyjádření advokáta, který má právo hájit svého klienta jakýmkoliv způsobem," uvedla pro IHNED.cz mluvčí Policejního prezidia Pavla Kopecká.

Policie podle ní však většinou zajišťuje majetek obviněným či obžalovaným pro podezření, že pochází z trestné činnosti. Anebo proto, aby ho nemohli prodat, či převést. Chtějí tak zabránit tomu, aby v případě rozhodnutí soudu o vině, měl z čeho uhradit škodu.

Manželka i děti mohou domy využívat

"Obviněný zůstává nadále majitelem, ale má omezená práva s ním disponovat," potvrdila Kopecká.

Manželka, milenka nebo děti Davida Ratha tedy nemusí mít obavu, že se z domů, které policisté zajistili, budou muset vystěhovat.

Podle informací serveru Lidovky.cz policie obstavila, jak dům v Hostivici, který napůl vlastní se svou milenkou Renatou Horkou, ale i rodinný dům, který obývá jeho manželka Eva a jehož spoluvlastníkem je jeho otec Ratmír.

Tříměsíční vazba vyprší Davidu Rathovi v polovině srpna. O tom, zda budou žádat její prodloužení, musí rozhodnout policisté společně se státním zástupcem.

Pancová s Kottem mají majetek zajištěn už od května

Kriminalisté Ratha v polovině května obvinili z přijetí sedmimilionového úplatku za zmanipulování zakázky na opravu buštěhradského zámku. Peníze u něj našli v tašce, když odcházel z domu svých přátel - ředitelky kladenské nemocnice Kateřiny Pancové a jejího přítele, Rathova poradce Petra Kotta. Jejich majetek policie obestavila už v květnu.

Před necelými třemi týdny pak policie doručila sněmovně žádost na Rathovo vydání kvůli dalším údajným úplatkům. Bývalý hejtman si je prý vzal za to, že zasahoval do soutěže na nákup zdravotnického vybavení pro kolínskou nemocnici, na vybavení domova důchodců s lůžky následné péče v kladenské nemocnici a na dodávku zdravotnické technologie pro jeden z pavilonů mladoboleslavské nemocnice.

Spolu s Rathem zadržela policie v květnu dalších sedm lidí, například Pancovou či Kotta. Také oni se podle odposlechů podíleli na machinacích se zakázkami ve středočeských nemocnicích. V červenci pak detektivové začali stíhat devátého člověka.

Mandátový a imunitní výbor by se měl kvůli Rathovi sejít na počátku září, následně by měli o jeho vydání rozhodovat poslanci.