Ministerstvo obrany (MO) zaplatí 22 milionů korun za uložení nepoužívaných letadel L-159. Celkem 36 strojů, na nichž vojenští piloti nelétají, je uloženo ve skladech jejich výrobce Aera Vodochody. Nová smlouva pro období od prosince roku 2012 do listopadu 2014 by měla být výhodnější než ta současná.

"Ve srovnání s dosavadní smlouvou, která pokrývá roky 2011 a 2012, by nová smlouva měla být pro resort MO z hlediska výše platby výhodnější. Podle dosavadní smlouvy zaplatí resort MO společnosti AERO Vodochody za uložení L-159 celkem 25,2 milionu korun," uvedl mluvčí ministerstva obrany Vladimír Lukovský.

MO tak ušetří 3,2 milionu korun. S kontraktem se ve středu seznámí vláda.

Armáda v červenci roku 1997 koupila 72 podzvukových bitevníků L-159. Podle Lukovského počet strojů reflektoval tehdejší potřeby armády. Letouny byly dodány v letech 2000 až 2004. A už o pár let později šly některé z letadel do úschovny.

"V letech 2003 a 2004 po schválení Koncepce výstavby profesionální armády ČR a mobilizace ozbrojených sil přepracované na změněný zdrojový rámec a rozhodnutí o pronájmu nadzvukových letounů Gripen rozhodla vláda ČR svými usneseními o snížení počtu provozovaných letounů,“ doplnil Lukovský.

Piloti nyní létají jen na 24 strojích. Z celkových 72, které původně armáda koupila, jich zbylo 60. Rozdíl je způsoben havárií dvou strojů, přestavbou několika z nich z jednomístného letadla na dvoumístné a kontrakt se Španělskem na pořízení letounu Casa, kterým armáda přišla o pět letounů L-159. Nevyužívaných 36 kusů obrana uskladňuje u jejich výrobce Aera.

"Důvodem realizace veřejné zakázky je zabránit technické degradaci dlouhodobě uložených letounů L-159 a umožnit tak dosažení maximální prodejní ceny v případě jejich prodeje," stojí podle ČTK v materiálu o uskladnění, kterým se bude vláda zabývat. Celkovou částku bude obrana Aeru platit průběžně.

 

Nepotřebné letouny se obrana snaží prodat. Nedávno vypsala inzerát na prodej osmi bitevníků. Úřad počítá s tím, že by o ně mohli projevit zájem například bohatí fanoušci létání. V polovině října projevila o letadla zájem irácká delegace, chce ale hlavně zcela nové stroje.

Dalším snahám ale někdy nepřála i politická situace. Zamýšlený prodej strojů do Bolívie či Venezuely v minulosti zablokovaly Spojené státy, jejichž firmy dodávají některé součástky.

Ambiciózní projekt nových cvičných bojových letounů L-159 měl být záchranou společnosti Aero Vodochody i jedním z pilířů českého zbrojního průmyslu. Z předpokládaného prodeje zhruba 200 kusů, který měl zaplatit nákladný vývoj, se podařilo získat zákazníka pro pouhých 72 strojů, které objednala česká armáda.

Minulý týden jeden z armádních letounů L-159 havaroval při cvičném letu nedaleko Kolína. Příčiny nehody vyšetřují letečtí experti. Armáda až do odvolání zakázala provoz letounů L-159.