Vojáci v sobotu začali odvážet trosky letounu L-159, který se zřítil u Kolína. Zbytky bitevníku jsou postupně odváženy na leteckou základnu v Čáslavi, část z nich bude převezena k expertizám do Vojenského technického ústavu letectví.

Práce na odklízení trosek by mohly skončit v neděli. Vyšetřování příčin nehody pak potrvá několik týdnů nebo měsíců.

Vyšetřovatelé podle mluvčí generálního štábu Jany Růžičkové ukončili potřebné úkony na místě nehody, a tak se postupně mohou odvážet trosky letadla.

"V sobotu je snaha odvézt co největší množství těch velkých dílů. Předpoklad je, že ještě v neděli by se měly dohledávat drobné součástky letounu, které jsou zabořeny v hlíně. Vojáci k tomu budou používat detektory kovů," uvedla Růžičková.

Nehoda se stala ve čtvrtek v podvečer při běžném výcvikovém letu u obce Radovesnice I. Čtyřiatřicetiletý pilot pád letadla nepřežil, byl nalezen v troskách stroje.

Letoun pilotoval nadporučík Ondřej Sovina z 21. základny taktického letectva v Čáslavi, který působil v armádě od roku 2000. Příslušníkem základny se stal před pěti lety. Celkově nalétal 1050 hodin, na typu L-159 více než 560 hodin.

Pomůže černá skříňka

Vyšetřovatelé prostor uprostřed polí, kam se letadlo zřítilo, uzavřeli. Na místě nehody pracují v podstatě nepřetržitě od čtvrtečního večera.

V pátek našli v troskách letounu černou skříňku, která by měla pomoci při zjištění příčin nehody. Podle Růžičkové zatím nejsou údaje z černé skříňky známé.

"To bude ještě nějakou dobu trvat. Skříňka byla teprve včera vyzvednuta, bude podrobena expertizám a to vyšetřování potrvá určitě v řádu týdnů až měsíců," dodala mluvčí.

Aero L-159 ALCA je jednomístný jednomotorový bojový podzvukový letoun české výroby. Česká armáda letouny používá od roku 2003. Původně si objednala 72 strojů, nakonec ale používá jen třetinu letadel na čáslavské základně. Stát se už roky snaží zbylé zakonzervované stroje prodat.