Ministerstvo obrany nabízí v inzerátu osm nepotřebných bitevníků L-159. Nabídku resort zveřejnil v obchodním věstníku a na internetové stránce.

Veřejná soutěž potrvá do ledna. Podle ministra obrany Alexandra Vondry chce úřad využít všechny možnosti ve snaze zbavit se nepotřebných letadel z Aera Vodochody. Česká republika se léta snaží prodat již dříve vyrobené a zakonzervované stroje. V polovině října o letouny projevila vážný zájem irácká delegace, chce ale vesměs nové stroje.

"Ve snaze zbavit se nepotřebných letounů L-159 chceme využít všechny dostupné možnosti. Osm strojů nyní nabízíme k prodeji v obchodní veřejné soutěži," uvedl ministr obrany Vondra.

 | Předplatné HN+ je zcela bez reklam.
 | Předplatné HN+ je zcela bez reklam.

Úmysl prodat osm jednomístných podzvukových bitevníků obrana avizovala již dříve. Do obchodní soutěže se mohou hlásit i soukromí zájemci. Vondrův úřad počítá s tím, že by se mezi nimi mohli objevit například bohatí fanoušci létání. Podle dřívějších informací by se tímto způsobem mohlo ministerstvo pokusit prodat podstatně více strojů, hovořilo se až o 32 nepotřebných L-159.

Irácká delegace před dvěma týdny vyhlásila zájem o dvoumístnou verzi letounů. Z dodávky 28 strojů L-159 bude 24 bitevníků zcela nových, čtyři další budou z vlastnictví ministerstva obrany.

L-159 ALCA

Navíc kvůli zájmu Bagdádu potřebuje Aero nabrat až 750 nových lidí. Hodnota kontraktu je zhruba miliarda dolarů (asi 19,2 miliardy korun). Smlouvu ještě musí posvětit irácká vláda.

Skončí tygří letka? Armáda nemá na opravu vrtulníků peníze, a tak je prodává - čtěte ZDE

Svět sází na roboty, česká armáda zaspala. Chemici testují čtyřkolku Orpheus - čtěte ZDE

 

Ambiciózní projekt nových cvičných bojových letounů L-159 měl být záchranou společnosti Aero Vodochody i jedním z pilířů českého zbrojního průmyslu.

Z předpokládaného prodeje zhruba 200 kusů, který měl zaplatit nákladný vývoj, se podařilo získat zákazníka pro pouhých 72 strojů, které objednala česká armáda. Vojsko ale využívá jen třetinu letadel.

Ministerstvo obrany se letouny po léta snažilo prodat. Jeho snahám ale někdy nepřála i politická situace.

Podívejte na přepravu L-159

Zamýšlený prodej strojů do Bolívie či Venezuely v minulosti zablokovaly Spojené státy, jejichž firmy dodávají některé součástky. Nedávno se mezi možnými uchazeči o české podzvukové stroje údajně objevilo Slovensko, které by jimi mohlo nahradit starší letouny L-39 Albatros.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist