Ministerstvo obrany vypisuje soutěž na prodej 32 nepotřebných letounů L-159 Alca. Nepodařilo se je prodat žádné armádě, stát je proto nabízí za zlomek jejich ceny. Před 12 lety armáda letadla kupovala za 480 milionů korun, nyní bude jeden stroj na prodej za 1,5 až tři miliony dolarů (30 až 60 milionů korun). Informuje o tom Mladá fronta Dnes (MfD).

"Pro rozjezd nejdříve nabídneme osm strojů a podle zájmu budeme v prodeji pokračovat až do vyčerpání zásob," sdělil deníku šéf sekce vyzbrojování ministerstva obrany Pavel Bulant. Mezi zájemci by prý mohli být milionáři z USA nebo Kanady, mezi jejichž koníčky patří pilotování proudových letounů. Stroje by se mohly hodit i leteckým školám, podle expertů jsou vhodné také pro pobřežní stráž.

"Když se nám daří prodávat nepotřebné tanky či dělostřelecké systémy, proč to nezkusit s letadly? O Alky může být zájem i mezi soukromými subjekty," řekl MfD ministr obrany Alexandr Vondra.

Stát může letadla prodat jen prostřednictvím licencovaných firem. Koncové zájemce o koupi také prověří tajné služby USA, jejichž technologie bitevník používá.

Čeští vojáci létají pouze s 24 letadly, 36 jich je v hangárech výrobce Aera Vodochody. Jejich uskladnění a konzervace stojí stát 30 milionů korun ročně. Pět letounů armáda vyměnila za dopravní letadlo Casa C-295, několik jich bylo rozebráno na náhradní díly a výrobu dvoumístných letadel, jeden stroj havaroval.