Vondra ve středu po jednání kabinetu řekl, že na zatím poslední nabídku švédské strany Praha kývnout nemůže. Ministerstvo obrany ke stejnému datu připraví i návrh parametrů pro případné otevřené výběrové řízení na nadzvukové stíhačky.

"Jsem přesvědčen o tom, že poslední nabídka není ve stavu, kdy by na ni měla česká strana přistoupit," poznamenal na tiskové konferenci Vondra. Podle informací deníku Právo nechtějí Švédové slevit ze dvou miliard korun ročně za pronájem strojů. Ministr obrany nechtěl před novináři detaily neukončených jednání probírat.

Podobně se k přístupu Švédů vyslovil i premiér Petr Nečas.

Historie

2001

Zvítězilo konsorcium BAE Systems-Saab ve výběrovém řízení na dodavatele 24 stíhaček Gripen českému letectvu .

2002

Smlouvu o nákupu schválil kabinet Miloše Zemana (ČSSD). Celkový rozpočet na pořízení letounů byl tehdy vyčíslen na 60,2 miliardy korun. Návrh financování však nezískal podporu parlamentu.

2004 

Česko ale nakonec smlouvu  podepsalo. Pronájem 14 švédských stíhaček Gripen za 19,6 miliardy korun schválila vláda Vladimíra Špidly. Česko letadla zaplatí do deseti let formou každoročních splátek.

2005

Do Česka přiletěly gripeny a nahradily zastaralé ruské stroje MiG-21.

2007

Švédská televize SVT přišla s informacemi o podplácení při uzavírání smlouvy na stíhačky Jas-39 Gripen.

Stíny korupce nad Gripeny

"Česká republika není v situaci, kdy by se při jednání o pokračování pronájmu stíhaček Jas-39 Gripen pod tlakem rozpočtových problémů musela podvolit postoji švédské strany," uvedl Nečas. Na tiskové konferenci připomněl "stíny korupce" nad Gripeny i rozhodnutí Prahy jednat exkluzivně.

Přesto je podle něj při "překvapivě nevstřícném" postoji partnera možné nynější pronájem 14 stíhaček ukončit a vypsat výběrové řízení.

Vyjednávání povede někdo jiný

Ve funkci velvyslance při NATO odchází první náměstek ministra obrany Jiří Šedivý, který dosud za českou stranu vyjednávání vedl. "Vyjednávací tým bude mít nového šéfa, v jednáních budeme pokračovat a uvidíme na konci listopadu," podotkl ministr obrany Vondra.

Pronájem 14 švédských stíhaček Gripen za 19,6 miliardy korun v roce 2004 schválila vláda Vladimíra Špidly. Česko letadla zaplatí do deseti let formou každoročních splátek. Letouny Jas-39 Gripen používá vedle Švédska, Maďarska a České republiky Jihoafrická republika a Thajsko.

Související