Vondra ve středu po jednání kabinetu řekl, že na zatím poslední nabídku švédské strany Praha kývnout nemůže. Ministerstvo obrany ke stejnému datu připraví i návrh parametrů pro případné otevřené výběrové řízení na nadzvukové stíhačky.
"Jsem přesvědčen o tom, že poslední nabídka není ve stavu, kdy by na ni měla česká strana přistoupit," poznamenal na tiskové konferenci Vondra. Podle informací deníku Právo nechtějí Švédové slevit ze dvou miliard korun ročně za pronájem strojů. Ministr obrany nechtěl před novináři detaily neukončených jednání probírat.
Podobně se k přístupu Švédů vyslovil i premiér Petr Nečas.
Zůstanou Gripeny na českém nebi? Podívejte se, jaké stíhačky je mohou nahradit



2001
Zvítězilo konsorcium BAE Systems-Saab ve výběrovém řízení na dodavatele 24 stíhaček Gripen českému letectvu .
2002
Smlouvu o nákupu schválil kabinet Miloše Zemana (ČSSD). Celkový rozpočet na pořízení letounů byl tehdy vyčíslen na 60,2 miliardy korun. Návrh financování však nezískal podporu parlamentu.
2004
Česko ale nakonec smlouvu podepsalo. Pronájem 14 švédských stíhaček Gripen za 19,6 miliardy korun schválila vláda Vladimíra Špidly. Česko letadla zaplatí do deseti let formou každoročních splátek.
2005
Do Česka přiletěly gripeny a nahradily zastaralé ruské stroje MiG-21.
2007
Švédská televize SVT přišla s informacemi o podplácení při uzavírání smlouvy na stíhačky Jas-39 Gripen.
Stíny korupce nad Gripeny
"Česká republika není v situaci, kdy by se při jednání o pokračování pronájmu stíhaček Jas-39 Gripen pod tlakem rozpočtových problémů musela podvolit postoji švédské strany," uvedl Nečas. Na tiskové konferenci připomněl "stíny korupce" nad Gripeny i rozhodnutí Prahy jednat exkluzivně.
Přesto je podle něj při "překvapivě nevstřícném" postoji partnera možné nynější pronájem 14 stíhaček ukončit a vypsat výběrové řízení.
Zůstanou v Česku Gripeny i po roce 2015? Vondra začal vyjednávat, rozhodne cena - čtěte ZDE
Konec legendy: vojáci poslali tanky T-72 do skladů. Čekají, až je někdo koupí - čtěte ZDE
Vyjednávání povede někdo jiný
Ve funkci velvyslance při NATO odchází první náměstek ministra obrany Jiří Šedivý, který dosud za českou stranu vyjednávání vedl. "Vyjednávací tým bude mít nového šéfa, v jednáních budeme pokračovat a uvidíme na konci listopadu," podotkl ministr obrany Vondra.
Pronájem 14 švédských stíhaček Gripen za 19,6 miliardy korun v roce 2004 schválila vláda Vladimíra Špidly. Česko letadla zaplatí do deseti let formou každoročních splátek. Letouny Jas-39 Gripen používá vedle Švédska, Maďarska a České republiky Jihoafrická republika a Thajsko.
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist