Hejtmanem Ústeckého kraje se stal Oldřich Bubeníček z KSČM. Jde o prvního komunistického hejtmana od zavedení krajských správ v zemi.

Komunisté uzavřeli koaliční smlouvu s ČSSD, volbu podpořilo 39 z 52 hlasujících zastupitelů. Proti bylo 12 zastupitelů, jeden se zdržel.

Šéf zastupitelů ODS Ladislav Raška chtěl navrhnout volbu tajnou, nedostal ale slovo. Podle předsedajícího jeho přihlášku do diskuse systém nezaznamenal.

Při zahájení ustavujícího zasedání zazněla státní hymna a několik lidových písní v podání dětského pěveckého sboru v jasně červených tričkách.

V zastupitelstvu Ústeckého kraje získala KSČM 20 křesel, ČSSD 13 a dohromady mají většinu 33 hlasů. V opozici zůstali i v tomto volebním období Severočeši.cz s devíti mandáty.

ODS, která dosud zasedala v krajské radě, získala sedm mandátů. Novým uskupením v krajském zastupitelstvu je PRO!kraj se šesti zvolenými zastupiteli.

Vedení kraje znají už i Středočeši. Podle koaliční dohody ČSSD s komunisty se stal hejtmanem příbramský starosta a senátor Josef Řihák z ČSSD.