Náměstek ministra vnitra Radek Šmerda patří mezi horké favority na post budoucího ředitele Dopravního podniku města Prahy. O tom, kdo z jedenapadesáti uchazečů do křesla největšího městského podniku v metropoli usedne, má být jasno koncem října.

"Je favoritem ODS," řekl IHNED.cz zdroj obeznámený se situací v DPP.

Šmerda, který je v současné době náměstkem ministra vnitra Jana Kubiceho, potvrdil, že se do výběrového řízení přihlásil. Popírá však, že by byl favoritem některé strany. "Pro kandidaturu jsem se rozhodl sám, nikdo mě neoslovil, s nikým jsem nejednal. Nejsem kandidátem té či oné strany," řekl.

Podle svých slov chce po dvanácti letech ve státní správě zkusit něco jiného. "Chci přezkoumat stávající smlouvy a dosáhnout úspor. Vidím také obrovské rezervy z hlediska nakládání s majetkem podniku, myslím tím například vlastnictví nemovitostí a jejich pronájmy," dodal.

Šmerda na vnitro přešel z ministerstva dopravy, jemuž několik měsíců šéfoval. Na post ministra se dostal po rezignaci Víta Bárty (VV), brzy se však z jeho vlivu vymanil a stal se jedním z oblíbených šéfů resortu premiéra Petra Nečase (ODS).

V momentě, kdy přestal pracovat pod taktovkou Bárty, jej Věci veřejné vyměnily za současného ministra Pavla Dobeše. Ten se však připojil k vicepremiérce Karolíně Peake, která VV na jaře po nepravomocném odsouzení Víta Bárty opustila, a založila novou stranu LIDEM.

Zajímavým jménem ze seznamu je také bankéř Jiří Vodička. Právě Šmerda Vodičku vyhodil v polovině loňského roku z křesla šéfa státního ČD Cargo, aby na jeho místo přešel bývalý ministr dopravy Gustav Slamečka. Vodička, který dříve působil jako šéf strategie a marketingu Fio banky, se poté do finanční instituce vrátil.

Seznam zájemců o místo ředitele Dopravního podniku hl. města Prahy

Michal Bavšenkov, Petr Nesrsta, Vlastimil Bažant, Gabriel Berdár, Michal Šustr, Radek Šmerda, Petr Sosik, Jiří Melničuk, Ján Marcin, Václav Hrach, Michal Petrman, Karel Vlček, Petr Moravec, Martin Pabiška, Martin Perášek, Petr Mašín, Petr Chňoupek, Luboš Táborský, Rastislav Jansík, Jiří Seibert, Petr Řepík, Miroslav Kupec, Milan Křístek, Jiří Bedrlík, Pavel Dušek, Václav Pomazal, Antonín Jakubše, Martin Illner, Martin Sklenička, Přemysl Pela, Ivan Oliva, Miroslav Haňka, Vladimír Měkota, Oldřich Pavlovský, Blahoslav Fajmon, Pavel Klejna, Miloň Miller, Miloslav Rut, Tomáš Huner, Radek Holub, Petr Tejkl, Jaroslav Ďuriš, Ondřej Zika, Jiří Vodička, Radomír Šimek, Petr Doležal, Radoslav Štěpán, Pavel Černý, Roman Lesný, Pavel Šandera, Tomáš Pelikán.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist