Nedávno odvolaný ředitel pražského dopravního podniku Vladimír Lich musí ležet novému vedení firmy hodně hluboko v útrobách. Dokonce natolik, že i zmínky o jeho rozhodnutích zmizely z archivu tiskových zpráv na internetových stránkách firmy.

Cenzuru tak nepřežily například informace o prověřování velkorysých odměn, které dostali na odchodnou lidé z okolí někdejšího šéfa dopravního podniku Martina Dvořáka. Stejně tak zmizela zpráva o nových interních pravidlech, která podnik právě kvůli těmto odměnám přijal.

Stažení vybraných článků nařídilo vedení podniku, což HN potvrdil dobře informovaný zdroj. Současná ředitelka podniku Magdalena Češková však tvrdí, že důvod byl jiný.

„Vypadly z webu pravděpodobně v rámci technické chyby,“ napsala v textové zprávě. Přiznává pouze to, že odstranili vyjádření Vladimíra Liche z doby, kdy byl odvoláván z funkcí ve firmě. Podle Češkové, která Liche v čele firmy vystřídala, šlo totiž o jeho soukromé prohlášení.

Mimochodem, byla to právě Magdalena Češková, která dopravní podnik na začátku roku krátce vedla a podepsala některé ze zmíněných odměn.

Primátora Bohuslava Svobodu, který byl v letní potyčce o odvolaného ředitele hlavním poraženým, informace o zcenzurování webu překvapila.

„Nevím o tom, ale je-li to pravda, pak je to víc než zvláštní,“ řekl primátor. „Nakonec, ekonomického ředitele také odvolali v okamžiku, kdy zveřejnil analýzu hospodaření,“ dodal Svoboda s narážkou na nedávné odvolání Michala Heřmana.

Na webu dopravce už čtenář nenajde ani kolonku s názvem Nový DPP. V ní se za působení ředitele Vladimíra Liche shromažďovaly informace o krocích, které měly vést k průhlednému hospodaření a fungování firmy stoprocentně vlastněné hlavním městem. Tato záložka zmizela podle Češkové proto, že se informace v něm dublovaly s tiskovými zprávami.

Dokonalost je však v detailech. A tak například ve zprávě o tom, že se dopravce připojí k takzvanému Rodnému listu zakázek, mohl čtenář ještě začátkem srpna najít vyjádření ředitele Liche o zrušení několika netransparentních výběrových řízení a o záměru zamezit pochybným tendrům známým z minulosti. Samotná tisková zpráva je na webu dodnes. Přímá řeč bývalého ředitele z ní však nenápadně vypadla.

ctete streda

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist