O církevních restitucích budou poslanci jednat znovu až po vyřešení otázky zvyšování DPH. To může být až za několik měsíců.

Oddalování se nelíbí nejen církevním představitelům, ale ani právním odborníkům. Jedním z nich je i advokát Aleš Rozehnal, který se církevními restitucemi zabývá.

V rozhovoru pro IHNED.cz mimo jiné vysvětluje, proč je nesprávné používat termín "restituce" v souvislosti s vracením majetku církvím.

"Nemůžeme mluvit o restitucích jako takových, protože se nevrací stav minulý, ale vytváří se úplně nový," říká.

Podle něj totiž vlastnictví církve v minulosti upravovaly úplně jiné právní předpisy než dnes.

IHNED.cz: Ve své analýze pro časopis Ekonom jste na začátku března rozebíral církevní restituce. Stavíte se pro, anebo proti nim?

Má analýza byla asi trochu nešťastně zasazena do kontextu. Vůbec jsem nerozebíral, jestli jsem pro, nebo proti. Víceméně jde o to, že "vlastnictví", které bylo předtím, než se církvím odňalo, je jiný typ vlastnictví, než to, o kterém se jedná dnes. Zvláštní typ vlastnictví, který příslušel v minulosti církvím, se transformoval na ten dnešní. Tudíž nemůžeme mluvit o restitucích jako takových, protože se nevrací stav minulý, ale vytváří se úplně nový. Ten typ vlastnictví, který kdysi existoval, na základě předpisů skoro ještě pozdně středověkých, v dnešním právním řádu nemáme.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 70 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.