Sněmovna ve středu odložila jednání o církevních restitucích. Nečasova vláda zatím nemá jistotu, že se jí zákon podaří prosadit. I mnohým koaličním poslancům vadí, že je v něm spousta nejasností a nevyřešených otázek.

Jednat o restitucích chtějí poslanci znovu až po vyřešení otázky daňového balíčku, který bude na pořadu dne nejdříve za dva měsíce.

Karel Štícha, předseda expertní církevní komise pro majetkové vyrovnání a ekonom pražského arcibiskupství, je jedním ze strůjců podoby navrhovaného zákonu.

V rozhovoru pro IHNED.cz vysvětluje, jak bude církev se získaným majetkem nakládat. I přesto, že jsou restituce ohroženy, nesmetla je sněmovna totiž úplně ze stolu.

Štícha tvrdí, že zemědělské pozemky církev nemá v plánu v budoucnosti prodávat. Dotýká se také toho, co pro církve budou znamenat finanční náhrady.

"Cílem je zabezpečit ekonomickou základnu církví tak, aby mohly i po ukončení dotace od státu na základě tohoto příspěvku hospodařit," říká Štícha.

Jakým způsobem bude církev spravovat majetek, který dostane od státu?

Jako v současnosti. To znamená, jsou řady biskupství a do jisté míry provádějí správu jednotlivé farnosti. Úřady biskupství jim poskytují v tomto směru právní a technickou pomoc.

Jednotlivé farnosti tedy budou majetek spravovat sami a vy jim v tom budete pomáhat?

Primárně to spravuje vlastník. Pokud je vlastníkem farnost, tak to spravuje sama. Pokud je tam například zemědělský pozemek, tím pronajímatelem, který bude pronajímat, bude farnost. To, jak bude vypadat smlouva, nebo jak se sestaví, farnosti pomůže udělat biskupství.

Zbývá vám ještě 70 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se