Projednávaný restituční zákon by měl vrátit českým církvím majetek, který jim byl odebrán za minulého režimu. Zároveň dostanou náhrady za majetek, který jim přisouzen být nemůže.

Ne všichni církevní hodnostáři ale s takovými opatřeními bez výhrad souhlasí. Jedním z nich je i Miloš Rejchrt, evangelický farář a disident, dříve mimo jiné mluvčí Charty 77.

"Nechápu, za co má dostat dvě a čtvrt miliardy moje církev českobratrská evangelická, které prakticky žádný majetek zabaven nebyl," říká v rozhovoru pro IHNED.cz Rejchrt.

Podle něj není pro církve dobře, že se budou muset starat o vlastní majetek. "Že bude církev dobře hospodařit se svěřeným majetkem, je iluze. Nemá na to lidi," vysvětluje Rejchrt.

 

IHNED.cz: Co se vám nezdá na zákonu o církevních restitucích, o kterém se v současné době jedná ve sněmovně?

Nejvíce se mi nezdá paragraf 15, kde se mluví o tzv. náhradách. Ty mají být přidělovány sedmnácti církvím. Nepochybuji o tom, že došlo k velkým majetkovým křivdám, co se týče církve římskokatolické. Vůbec ale nechápu, za co má dostat dvě a čtvrt miliardy moje církev českobratrská evangelická, které prakticky žádný majetek zabaven nebyl. A když ano, byl už vrácen. Vadí mi, že se v tom zákoně zcela zřetelně mluví o některých skutečnostech zakrývajícím způsobem. Nemůže v něm přece být napsáno, že je něco náhrada. Není totiž jasné, za co se nahrazuje.

Zbývá vám ještě 80 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se