Projednávaný restituční zákon by měl vrátit českým církvím majetek, který jim byl odebrán za minulého režimu. Zároveň dostanou náhrady za majetek, který jim přisouzen být nemůže.

Ne všichni církevní hodnostáři ale s takovými opatřeními bez výhrad souhlasí. Jedním z nich je i Miloš Rejchrt, evangelický farář a disident, dříve mimo jiné mluvčí Charty 77.

"Nechápu, za co má dostat dvě a čtvrt miliardy moje církev českobratrská evangelická, které prakticky žádný majetek zabaven nebyl," říká v rozhovoru pro IHNED.cz Rejchrt.

Podle něj není pro církve dobře, že se budou muset starat o vlastní majetek. "Že bude církev dobře hospodařit se svěřeným majetkem, je iluze. Nemá na to lidi," vysvětluje Rejchrt.

 

IHNED.cz: Co se vám nezdá na zákonu o církevních restitucích, o kterém se v současné době jedná ve sněmovně?

Nejvíce se mi nezdá paragraf 15, kde se mluví o tzv. náhradách. Ty mají být přidělovány sedmnácti církvím. Nepochybuji o tom, že došlo k velkým majetkovým křivdám, co se týče církve římskokatolické. Vůbec ale nechápu, za co má dostat dvě a čtvrt miliardy moje církev českobratrská evangelická, které prakticky žádný majetek zabaven nebyl. A když ano, byl už vrácen. Vadí mi, že se v tom zákoně zcela zřetelně mluví o některých skutečnostech zakrývajícím způsobem. Nemůže v něm přece být napsáno, že je něco náhrada. Není totiž jasné, za co se nahrazuje.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 80 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.