Návrat majetku církvím do budoucna výrazně podpoří růst české ekonomiky. Čistý výnos návrhu pro státní rozpočet bude v příštích padesáti letech 28 miliard korun. Novinářům to dnes na tiskové konferenci řekl člen Národní ekonomické rady vlády (NERV) Jiří Schwarz. Podle mluvčího vlády Michala Schustera prezentoval ekonom svůj pohled na vládní návrh, nikoliv postoj celé rady. Opoziční sociální demokraté vzápětí Schwarzovo tvrzení razantně odmítli.

"Církevní narovnání vzhledem k investicím do majetku bude velmi významný prorůstový faktor pro českou ekonomiku," řekl Schwarz. Upozornil na to, že církve budou platit daň z nově nabytých pozemků a nemovitostí. Investovat navíc budou do jejich provozu. Církve podle něj mohou provozovat například hospice či speciální zdravotní zařízení, tedy věnovat se činnostem, po kterých je vysoká společenská poptávka a stát na ně nemá dost peněz.

Podle Schwarze, který se věnoval přípravě majetkového vyrovnání s církvemi v době, kdy návrh chystal sociálnědemokratický ministr kultury Pavel Dostál, nynější vláda nabízí církvím o zhruba 550 milionů korun méně, než je částka se kterou dříve kalkulovala vláda ČSSD. Zdůraznil také to, že stát při schválení majetkového vyrovnání nebude od roku 2043 ze státního rozpočtu církvím pomáhat a od roku 2055 přinesou církevní restituce čistý příjem pro stát. Budou platit daně z pozemků, z nemovitostí a taky daně z příjmů fyzických osob.

ČSSD: Restituce jsou dar církvím

Sociální demokracie na tiskové konferenci Schwarzovo tvrzení odmítla. Příjmy z restituovaného majetku podle podle ČSSD zanedbatelné. "Ten jeho fantastický přínos by znamenal při dnešním objemu HDP ... 0,014 procenta HDP. Pan Schwarz si z nás dělá naprostou legraci a ještě má tu drzost to prezentovat na NERVu," prohlásil na tiskové konferenci ČSSD stínový ministr financí Jan Mládek.

Zákon o majetkovém vyrovnání s církvemi po vetu levicového Senátu čeká rozhodující hlasování ve sněmovně.

Vládní návrh počítá s tím, že církve by měly dostat asi polovinu někdejšího majetku v hodnotě zhruba 75 miliard korun, který je v držení státu. Za ostatní majetek pak mají získat náhradu 59 miliard korun během 30 let. Stát by naopak církvím přestal hradit platy duchovních. Opoziční ČSSD ostře kritizuje způsob restitucí a výši finanční kompenzace. Ve své volební kampani označuje vládní návrh jako dar církvím.

Klaus žádá záruku od lídrů koalice

Ohledně restitucí napsal prezident Václav Klaus premiéru Nečasovi, ministru zahraničí Karlu Schwarzenbergovi a místopředsedkyni vlády Karolíně Peake dopis. V něm požádal všechny tři o osobní záruku, že při provádění církevních restitucí nebude prolomena hranice 25. února 1948. Premiér na dopis zatím neodpověděl a odmítl se k němu vyjádřit. "První, kdo se můj názor na dopis dozví, bude pan prezident," zdůraznil.

V příštím roce se NERV zaměří zejména na prorůstová a úsporná opatření. V roce 2014 chce vláda ušetřit 12 miliard korun a v dalším roce dokonce 28 miliard. První pracovní výsledky by měla mít rada do jednoho měsíce.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist