Kardinál Dominik Duka zaslal senátorkám a senátorům ČSSD dopis, v němž vyjádřil svou víru, že zváží racionální důvody oddělení financování církví od státního rozpočtu a nebudou bránit přijetí zákona o církevních restitucích.
O vrácení majetku církvím má Senát rozhodovat během své středeční schůze. Opozice, která má v horní komoře většinu, už dala jasně najevo, že návrh odmítne.
"Nejde nám o majetek jako takový, ale o vytvoření přijatelného modelu, v němž církve budou nadále svůj provoz financovat na vlastní odpovědnost," uvedl v listu kardinál.
Podle poslanci schváleného vládního návrhu o vyrovnání má jít o navrácení 56% majetku znárodněného od roku 1948 v hodnotě asi 75 miliard korun.
Zbylý majetek by měl být kompenzován částkou 59 miliard korun splácenou po dobu třicet let i s úroky. Stát by naproti tomu jako dosud nemusel platit mzdu duchovních.
Spory mezi církví a opozicí vyvrcholily zahájením předvolební kampaně ČSSD, která své billboardy namířila proti církevním restitucím. "Ať jde tedy o náhodu, nedomyšlenost, či nešťastně volené prostředky, považuji za vhodné, aby nikdo, nejen ČSSD, na této otázce nestavěl svou volební kampaň," napsal v dopise Duka.
ČSSD: Restituce chtějí prolomit únor 1948
Předseda senátního hospodářského výboru Jan Hajda (ČSSD) prohlásil, že ČSSD vůbec nezpochybňuje, že církve byly v 50. letech předmětem rozsáhlých křivd. "Pouze chceme, aby to řešení bylo spravedlivé," řekl.
Farář Daniel Kvasnička: Církevní majetek? Škoda slov!
Ekonom Luděk Niedermayer: Necháme si, co jsme nakradli...
Komentátor HN Jiří Leschtina: ČSSD ve vodách extremismu
Bloger Petr Hampl: Problém nejsou církevní restituce. Problém je Nečasovo mlčení
Sociální demokraté také podle něj trvají na tom, že nesmí být prolomena hranice 25. února 1948. Tuto hranici prý návrh zákona prolamuje tím, že jako součást křivd jmenuje i zákon z roku 1947 o nápravě první pozemkové reformy.
MAPA: Pozemky, o které se hraje v církevních restitucích. Čeká na ně 50 000 hektarů - čtěte ZDE
Poslanci o církevním majetku: Chudým brát a bohatým dávat, Kalousek je opakem Jánošíka - čtěte ZDE
Kardinál Vlk: Církve by měly státu nabídnout odložení splátek odškodnění - čtěte ZDE
Místopředseda Senátu Přemysl Sobotka (ODS) namítl, že zákon realizoval až komunistický režim po roce 1948 a nenaplnil podmínku zabrání majetku za náhradu. "Vrací se pouze to, co bylo ukradeno," prohlásil Sobotka, podle něhož jsou tak mnohé argumenty sociálních demokratů nepravdivé.
ODS: Je to nesmysl
"Zapomeňme na to, že by to bylo prolomení té hranice 25. února," dodal.
Ministryně kultury Alena Hanáková (TOP 09) zdůraznila, že církve budou muset svůj nárok na majetek dokázat a že se vrácení nebude týkat majetku v držení obcí, krajů nebo soukromých osob a společností.
"Vztahovat se tak nebude například na nemocnici a Střední odborná školu vinařskou ve Valticích, pražskou Nemocnici Na Františku, zámků Řevnice a Horní Dunajovice nebo zdravotního střediska a statku ve středočeských Horoměřicích," uvedla ministryně.
Ohroženy podle ní nejsou ani školky nebo čističky na státních pozemcích.
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist