Vládu čeká hlasování o důvěře. Vedení ODS se totiž nepodařilo přesvědčit členy strany, kteří nesouhlasí s daňovými změnami, a sněmovna tak konsolidační balíček zamítla. Pro Kalouskovy návrhy zvedlo ruku 94 poslanců, proti bylo 101 zákonodárců.

Premiér Petr Nečas se nechal slyšet, že zákony předloží sněmovně znovu a jejich schválení spojí s hlasováním o důvěře vládě. "Vláda podá návrh na schválení konsolidačního balíčku znovu," potvrdil Nečas po skončení hlasování. Dodal, že by neschválení vyšší DPH prohloubilo schodek státního rozpočtu o 25 miliard. "Chceme dělat rozpočtovou politiku založenou na důvěryhodnosti," dodal.

Na Nečasově tváři bylo vidět zklamání. Premiér ale nabídl rebelům podanou ruku, když zdůraznil, že diskuse o balíčku budou možné.

"Je to nemilé...velmi mne to znepokojuje," uvedl Nečas k tomu, že ve sněmovně dnes neprošly kvůli nejednotě ODS hned dva klíčové vládní návrhy - vedle daňového balíčku poslanci odložili hlasování o církevních restitucích. Nečas na tiskové konferenci připomenul, že při rozpadu Věcí veřejných na jaře koalice přišla o silnou převahu ve sněmovně a klub ODS se rozhodl, že bude hlasovat vždy jednotně podle většinového názoru. "Teď se ukázalo, že ne všichni to úplně pochopili. Beru to na vědomí," uvedl s tím, že jde o první případ, kdy vláda neprosadila vlastní návrh. Doufá, že šlo o "ojedinělý jev", připustil ale, že kdyby se to mělo opakovat, nemělo by zřejmě pokračování koalice smysl.

Zbývá vám ještě 20 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se