Zakázky České pošty, Českých drah, Českých aerolinií nebo ČD Cargo ovlivňovali lobbisté. Netransparentně postupoval při zadávání tendrů také státní podnik Správa železniční a dopravní cesty, zakázku firmy Lesy ČR se zase snažily ovlivnit lesnické společnosti.
Ve své výroční zprávě to uvedla Bezpečnostní informační služba (BIS).
BIS upozorňuje, že podnikatelské a lobbistické skupiny měly vliv na veřejné zakázky, strategická rozhodnutí i personální obsazení významných společností se státní účastí.
Podle vicepremiérky Karolíny Peake (LIDEM) se vláda snaží na tyto hrozby reagovat.
"Vláda reaguje celou řadou opatření, včetně některých, která jsou v protikorupční strategii," řekla Peake.
Připomněla také, že Nečasův kabinet v červenci schválil změny ve způsobu jmenování zástupců států a územněsprávních celků do správních a dozorčích rad státních a polostátních firem.
Podnikatelé a lobbisté podle BIS využívali k prosazení svých zájmů ve firmách lidi, kteří mají úzké vazby na jejich vedení.
"Některé prodeje majetku společností vzbuzovaly značné pochybnosti o tom, zda jsou transparentní a výhodné pro stát. Management rovněž záměrně informoval kontrolní orgány společností neúplně nebo zkresleně," uvedla kontrarozvědka.
Některé finanční instituce, například Česká exportní banka, pak podle ní postupovaly nestandardně a financovaly rizikové projekty.
Tajnou službu má hlídat nová komise "z lidu". Měla by přístup i k živým případům - čtěte ZDE
Najděme pět morálních autorit, rádi jim vše ukážeme, říká mluvčí tajné služby Šubrt - čtěte ZDE
Státní společnosti se s uchazečí o veřejné zakázky dohadovaly na společném postupu, tvrdí BIS.
Správa železniční a dopravní cesty například vyhlašovala tendry zdánlivě transparentně, její představitelé ale s vybranými kandidáty individuálně předjednali podmínky soutěže, nebo jim dávali interní informace. Machinacím potom nezabránily ani elektronické aukce.
Vítěz známý předem
Formální charakter měla také některá výběrová řízení v oblasti energetiky. O vítězi bylo totiž rozhodnuto ještě před jejich vyhlášením, informovala tajná služba.
Podniky jako ČEZ a jeho dceřiná společnost Škoda Praha Invest pak podle kontrarozvědky obcházely zákon o veřejných zakázkách tím, že tendry zadávaly prostřednictvím dceřiné společnosti sektorového zadavatele.
Energetické firmy ČEZ nebo Czech Coal se přes své kontakty ve státní správě snažily dokonce ovlivňovat legislativu.
Česká pošta se brání
Česká pošta se proti tvrzení, že u ní docházelo k ovlivňování zakázek, ohradila.
"Že se různé skupiny snaží prokazatelně ovlivňovat kdekterý podnik, neznamená, že se jim to na České poště daří," uvedl mluvčí České pošty Ivo Mravinac.
Ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) bude ke zprávě BIS žádat upřesnění, například v případě možných tlaků okolo Aeroholdingu.
"Vím, že jsme se s panem premiérem věnovali obsazení dozorčí rady velmi pečlivě. Těžko si tam u jakéhokoliv jména dovedu představit vliv té či oné podnikatelské skupiny," řekl.
VIDEO: Vyjádření ministra financí Miroslava Kalouska ke zprávě BIS
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist