Sněmovní komise pro kontrolu Bezpečnostní informační služby (BIS) si chce kvůli odposlechům na svou další schůzku pozvat premiéra Petra Nečase a jeho předchůdce Mirka Topolánka.
Nečase chce komise seznámit s tím, jak BIS odůvodňuje kontakty svého vysokého důstojníka Jana Pavlíčka s Janouškem a od Topolánka chtějí členové komise vysvětlit nejasnosti o tom, jaké zprávy od BIS v době šéfování vládě vlastně měl.
Topolánek totiž tvrdí, že mu BIS v případu odposlechů dvojice Bém - Janoušek nedávala kompletní informace. Kontrarozvědka to ale podle šéfa komise pro kontrolu BIS Richarda Dolejše odmítla. "Považujeme za korektní, aby se mohl vyjádřit i pan Topolánek," řekl Dolejš.
Topolánek: Nikam nejdu
Topolánek mu ale zřejmě nevyhoví a nikam nepůjde. "Všechno, co jsem k tomu chtěl říct, jsem již řekl v tisku. Nemám zájem, není to pro mě ani důvěryhodný, ani reprezentativní orgán speciálně pro práci s utajovanými skutečnostmi," vzkázal Topolánek ve vyjádření pro server Novinky.cz.
Ředitel tajné služby Jiří Lang v úterý členy komise ujistil, že pokud proběhly kontakty typu Janoušek - důstojník BIS, byly pod kontrolou a předem schváleny.
Komise chce důkazy
Komise však požaduje jeho tvrzení doložit. Dolejš proto úterní jednání přerušil a odložil. Další termín pro setkání prý přijde, až když Lang své písemné důkazy předloží. Dolejš zároveň čeká i na písemné odpovědi na dotazy, které Langovi položil minulý týden. Dotazy se týkají záznamů hovorů Janouška a Béma a odpovědi by měly být vyhotoveny do týdne.
Lang úterní jednání komise nekomentoval.
Janoušek s kontakty do BIS
Euro v pátek na internetu a v pondělí v tištěném vydání zveřejnilo přepis odposlechu ze setkání mezi Janouškem a důstojníkem služby Janem Pavlíčkem z roku 2007.
Na webu, kde dalo k dispozici i nahrávku, nejprve nedopatřením prohodilo jména aktérů dialogu. Podle týdeníku nahrávka dokládá, že Janouškův vliv, který podle jiných nedávno zveřejněných odposlechů zasahoval na pražský magistrát a do politiky, sahá až dovnitř BIS samotné.
Dolejšovi dál vadí Kádner
Komise má kromě toho na programu ještě jiné jednání - na něm se má zabývat údajným únikem odposlechů, které podle deníku Mladá fronta Dnes pořídila BIS, do bezpečnostní agentur ABL.
Odposlechy jsou hra s ohněm. Pokud vypukne, shoří v něm všichni, varuje Václav Klaus - čtěte ZDE
Bém, Chalupa, Bendl. Jména, která patřila do Janouškova telefonního seznamu - čtěte ZDE
ABL tehdy vlastnil šéf poslanců Věcí veřejných Vít Bárta. Z úterního Dolejšova vyjádření vyplynulo, že stále není vyřešen spor o údajný střet zájmů u člena komise Davida Kádnera (VV), který dříve v ABL pracoval. Dolejš ho v komisi nechce a jednání komise kvůli tomu už před týdnem zkrachovalo.
Další účastníci úterního jednání komise příliš sdílní nebyli. Renáta Witoszová (TOP 09) pouze uvedla, že Lang "v rámci svých možností a zjištěného stavu" odpověděl na otázky.
Bublan: BIS má podobné nahrávky
František Bublan (ČSSD) podotkl, že nelze odvodit, že Janoušek měl kontakty v BIS a nelze také zatím říci, zda záznamy telefonátů mezi Janouškem a Bémem skutečně unikly z BIS. Prý se to stále zjišťuje. Připustil ale, že BIS disponuje podobnými nahrávkami jakou jsou ty, které byly zveřejněny. Nyní se údajně materiály porovnávají.
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist