Generální ředitel pražského dopravního podniku Vladimír Lich byl z představenstva odvolán dozorčí radou, uvedla to ve středu Česká televize. Ředitelem největší městské firmy Lich zatím zůstává. Pro odvolání údajně hlasovali především zástupci koaliční TOP 09.

„Skutečně nevím proč, nerozumím tomu a samozřejmě můžu vyvozovat úvahy, že to jsou reakce na nějaké kroky, které jsme udělali. Dozorčí rada si nikdy na generálního ředitele nestěžovala, nedala nám informaci o tom, že by špatně hospodařil. Udělala krok, který pro mě osobně je neakceptovatelný,“ konstatoval ve středečních Událostech, komentářích primátor Bohuslav Svoboda.

Se jménem generálního ředitele DPP se často pojily kuriózní situace. Nový šéf DPP například bydlí ve stejném domě jako bývalý ředitel Dvořák.

Podle odborářů byl Lich při nápravě dopravního podniku pomalý a málo radikální. Lich byl z představenstva odvolán ve chvíli, kdy se pražský dopravní podnik připravuje na revoluční změny v MHD, které by měly platit od letošního září.

Předseda dozorčí rady Jiří Nouza (TOP 09) tvrdí, že se tak stalo kvůli pojistným smlouvám a pojištění dopravního podniku.

"S hrůzou jsme zjistili, že dopravní podnik nebude k 1. 1. 2013 pojištěn. Odpověď pana generálního ředitele na otázku, kdy bude pojištění vybráno, zněla, že když to nestihneme, tak zadáme z volné ruky nebo budeme porušovat zákon. To byla opravdu neuspokojivá odpověď,“ říká Nouza.

Trestní oznámení DPP

Lich byl z představenstva DPP odvolán právě v den, kdy dopravní podnik podal v návaznosti na nedávnou prověrku deseti nevýhodných smluv trestní oznámení na konkrétní lidi, kteří smlouvy podepsali. Podezírá je ze spáchání trestných činů podvodu, pletichy při zadávání veřejné zakázky a porušení povinnosti při správě cizího majetku.

Konkrétní jména, kterých se trestní oznámení týká, nechtěl Lich uvést. Řekl ale, že jde o bývalé členy vedení dopravního podniku a zástupce firem ze tří nevýhodných kontraktů. Trestní oznámení by se tak mohlo dotknout asi osmi lidí.

"Detaily není vhodné komunikovat, mohlo by dojít k maření toho šetření," uvedl Lich. Podnik se podle něj zaměřil na smlouvy, které dosud trvají. Na ty by se měl zaměřit také forenzní audit, který si dopravní podnik nechá zpracovat. Jednat se tak zřejmě mohlo mimo jiné o dodávku SMS jízdenek.

V červenci Licha zažaloval bývalý ekonomický ředitel pražského dopravního podniku Ivo Štika. Ředitele a další neznámé lidi podezírá ze spáchání trestných činů úvěrového podvodu a zkreslování údajů o stavu hospodaření a jmění.