Exministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS) v pondělí po měsíci průtahů slavil jmenování Lenky Bradáčové do čela Vrchního státního zastupitelství v Praze.

Radost mu prý nepokazil ani útok jeho stranického kolegy a nástupce ve funkci Pavla Blažka. Ten obvinil Pospíšilovy podřízené z toho, že manipulovali s návrhem na jmenování Bradáčové do funkce.

"Myslím, že lidé vidí, že se povedlo dotáhnout do konce to, o co jsem usiloval, a že se podařilo dokončit ty změny na státním zastupitelství, které jsem si předsevzal," řekl HN Pospíšil.

"Že mě výroky některých mých kolegů lidsky mrzí a nerozumím jim, to je také pravda. Navíc, když já se zdržuji jakýchkoliv komentářů a nemusel bych," dodal.

 | Předplatné HN+ je zcela bez reklam.
 | Předplatné HN+ je zcela bez reklam.

Blažek tvrdí, že ministerští úředníci chtěli premiéra Nečase zdiskreditovat tím, že před ním nominaci Bradáčové zatajili. Pospíšilův exnáměstek Filip Melzer, který návrh převzal 21. června a nechal ho uložit do ministrova trezoru, manipulaci s písemností odmítá.

Komentář

Jindřich Šídlo:

Teď, když máme, co jsme chtěli

Ministr Blažek udělal včera všechno pro to, aby z celé poměrně banální procedury učinil konspirační příběh, v němž se kdesi v ministerském sekretariátu ztrácely úřední dokumenty, což je třeba důkladně vyšetřit, neboť to prý mělo za účel diskreditaci předsedy vlády!

Celý komentář čtěte - ZDE

Připouští však, že se premiér o návrhu neměl dozvědět. „Kdybychom se dívali na jmenovací proces, tak odpověď je: Neměl se to dozvědět pan premiér. Toto rozhodování mu nepřísluší, a nemá-li být toto rozhodování zpolitizováno, tak je to čistě posouzení odborných kvalit ze strany ministra spravedlnosti,“ řekl Melzer v pondělním Interview ČT.

Oficiálně se dokument na ministerstvu spravedlnosti objevil až 3. července, krátce před jmenováním Blažka ministrem.

Válka uvnitř ODS

"Informaci považuji za mimořádně závažnou. Definitivně se tak i formálně potvrzuje, že návrh na jmenování paní Bradáčové nemohl být důvodem k odvolání bývalého ministra spravedlnosti. Někdo jen této situace účelově zneužil k rozpoutání hysterické kampaně proti premiérovi," reagoval šéf poslanců ODS Zbyněk Stanjura.

Tím zcela otevřeně zaútočil právě na Pospíšila, do kterého se už před několika týdny opřel i premiér. Vyčetl mu, že v jeho pozadí stojí vlivný zákulisní hráč a šedá eminence ODS Roman Jurečko.

Spory ve vedení ODS trvají dlouho. Veřejně ale propukly až ve středu 27. června ráno, kdy premiér odvolal z funkce ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila. Oficiálně proto, že prý selhal jako manažer a ekonomicky nezvládl resort, když žádal o vyšší rozpočet.

Pospíšil ale takový důvod odmítl a mezi řádky svých výroků se snažil naznačit, že pravou příčinou jeho odvolání byla Lenka Bradáčová. Proti tomu se zase ohradil Nečas.

Pospíšil kandiduje na plzeňského hejtmana v podzimních volbách. Spojenci současného šéfa ODS a premiéra Petra Nečase se obávají, že pokud by v nich Pospíšil vyhrál, mohl by Nečasovi konkurovat na podzimním kongresu strany.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist