Ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) oznámil, že poslancům ve středu předloží dokumenty, které mají dokázat, že policejní prezident Petr Lessy při jednání bezpečnostního výboru v minulém týdnu neříkal pravdu.

S materiály poté seznámí také veřejnost. Kalousek i Lessy jsou nyní spojováni s vyšetřováním nákupu letounů CASA. Podle opozice činil ministr na vyšetřovatele nátlak, Kalousek to odmítá.

Ministr financí tvrdí, že má "nezpochybnitelné listinné dokumenty o tom, že pan policejní prezident nemluvil na (bezpečnostním) výboru pravdu." Úryvky z nich se chystá přečíst poslancům, poté je dá k dispozici bezpečnostnímu výboru sněmovny.

Kvůli Kalouskovým telefonátům vyšetřovateli kauzy CASA a policejnímu prezidentovi Lessymu na středeční odpoledne opozice svolala hlasování o nedůvěře vládě.

Zatímco Lessy tvrdí, že Kalousek v jednom z telefonátů používal i nevhodné výrazy, ministr trvá na tom, že se hovory vyšetřování nákupu letounů skoro netýkaly.

Ještě dopoledne poslance čeká jiná schůze, na níž budou schvalovat zavedení druhého důchodového pilíře od ledna 2013 a související změnový zákon. Sociální demokraté s reformou penzí nesouhlasí a už ohlásili obstrukce.