Vyšetřovatelé čekají jen na oficiální potvrzení vydání Vlasty Parkanové a následovat bude její obvinění v případu údajně předraženého nákupu letounů CASA. Policie získala možnost obvinit bývalou místopředsedkyni sněmovny ve středu, kdy při hlasování poslanců přišla o imunitu. Sama někdejší ministryně obrany se ale nebojí. "Obvinění se neobávám, protože je nesmyslné a já jsem přesvědčena, že žijeme v právním státě," řekla Parkanová.

Podle ředitele protikorupční policie Tomáše Martince nyní na případu pracují dva vyšetřovatelé. Tým se však podle něj rozšíří o několik dalších policistů, konkrétní počet neuvedl.

Policii prý podle Martince může atmosféra kolem vyšetřování kauzy znejistit. Tlaku prý ale nepodlehne. "Jsme dostatečně odolní vůči těmto útokům, ale z pozice poslanců, členů vlády... mě tyto výroky velmi mrzí," uvedl Martinec v pořadu ČT Otázky Václava Moravce.

Šéf ÚOOZ Robert Šlachta v pořadu řekl, že "je vidět nervozita určitých lidí". "Díky vyšetřování se policistům daří rozkrývat některé věci, o kterých jsme neměli ani povědomí.  A určitě se nezastavíme a to vyšetřování vedeme výš a výš," dodal Šlachta.

Vyšetřovatel Jiří Mazánek podle Martincových slov připravoval případ Parkanové, kvůli které měl stát přijít o 658 milionů korun, dva roky. Pod dohledem žalobců. A odvedl prý velmi dobrou práci.

"Velmi obtížně se mi teď přesvědčuje kolegy, že takto rozvázané ruce mají dál, když se dozvím z médií, jakým způsobem je naše práce hodnocena de facto představiteli vlády. Hovořit o tom, že s panem podplukovníkem (Jiřím) Mazánkem je to psycho, hovořit o tom, že policie lže, že by měl být Mazánek obviněn či stíhán, to jsou výroky, které mohou velmi znejistit všechny ostatní policisty," tvrdí Martinec.

Lessy: Odhalujeme zločiny vlivných lidí

Vyšetřovatele podpořil i policejní prezident. Petr Lessy na webu Policie ČR vydal prohlášení, v němž své kolegy vyzývá k odolnosti vůči vlivům "veřejně známých, mocných a vlivných" lidí.

Policie prý nyní stojí "na ostří nože" a může se rozhodovat o její další nezávislosti a schopnosti odhalovat závažné trestné činy i v nejvyšších patrech české politiky. "Zda toho bude policie i nadále schopna, však nezáleží ani tak na vůli či nevůli politiků, ale dle mého názoru právě na našem odhodlání a odvaze, na naší morálce a osobní cti," stojí v prohlášení určeném policistům.

Lessy se ve čtvrtek dostal do sporu s ministrem financí Miroslavem Kalouskem (TOP 09), když řekl, že mu Kalousek volal kvůli vyšetřování kauzy týkající se nákupu letounů CASA. Ministr to popřel. Podporu mu ale v sobotu vyjádřila Unie bezpečnostních složek - několik set jejích členů sepsalo petici, v níž se za Lessyho postavilo.

 

Kalousek už dříve potvrdil, že byl v telefonickém kontaktu s vyšetřovatelem případu letounů CASA Jiřím Mazánkem. Vyšetřovatel oznámil žalobci v případu CASA, že vnímal ministrův telefonát jako nátlak, ale Kalousek zastrašování popírá. Později policejní prezident uvedl, že také jemu kvůli kauze ministr financí volal a vyčítal mu postup policie. Kalouskova verze je však zcela jiná, se šéfem policie prý mluvil hlavně o penězích na nové policejní automobily Volkswagen Passat. To zase popřel Lessy.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist