Po první seznamovací schůzce s ministrem spravedlnosti Pavlem Blažkem ústecká žalobkyně Lenka Bradáčová uvedla, že čelí tlaku jistých skupin, které si to s ní chtějí vyřídit. Především prostřednictvím různých vyjádření v médiích. Neupřesnila však, koho má na mysli.

"Jsem ale státní zástupce, takže jsem to mohla tušit a musím to unést," řekla Bradáčová, kterou ani čtvrteční setkání s Pavlem Blažkem neposunulo blíže funkci vrchního státního zástupce v Praze, kam ji navrhl nejvyšší návladní Pavel Zeman.

Blažek se s Bradáčovou dohodl na další schůzce, kde bude příští týden také Pavel Zeman. "Setkání s panem ministrem hodnotím jako pragmatické. Na spoustě věcí jsme se shodli. Probírali jsme i nový zákon o státním zastupitelství a je třeba najít vyvážené řešení," řekla Bradáčová.

Po jednání u ministra Blažka jste prohlásila, že si to s vámi některé skupiny chtějí vyřídit. O koho jde?

To nikdo nikdy přesně neví, ale některé výroky se opakují v cyklech.

Takže můžete tušit?

Asi ano.

A budete podnikat nějaké protikroky?

Ne, vůbec ne.

Stojíte ještě po těch "tlacích" o post vrchního státního zástupce v Praze?

Dostala jsem nabídku od nejvyššího státního zástupce a souhlasila jsem.

Ale přesto: neotravují vás už ty průtahy a jednání?

Je to zvláštní situace i ve vztahu k tomu, jak byl odvolán předchozí vrchní státní zástupce (Vlastimil Rampula). Je to pro mě zvláštní a dosti nepochopitelné, že se různí političtí představitelé k této situaci vyjadřují. Já jsem úředníkem státu a ty nominace by měly probíhat tak, že návrh podává nejvyšší státní zástupce a ministr to akceptuje, nebo nikoliv. Mě ty mediální výroky z dnešního dne, zejména v týdeníku Reflex, na mou adresu dost překvapují a já jim nerozumím. (Týdeník Reflex věnoval Lence Bradáčové titulní stranu svého nového vydání a rozebírá v něm její kariéru. Uvádí například, že "v těchto dnech a hodinách hraje Lenka Bradáčová další ze svých významných mocenských her o získání vlivné funkce". - pozn. red.)

Co konkrétně vás zaskočilo nejvíc?

Já to nechci dál komentovat. Toto skutečně není politické obsazování funkce a politický boj o nějaké místo. Nerozumím tomu, proč se to děje. Je to podle mě za hranicí vkusu, ale jsem státní zástupce, musím to unést.

Však jde o významný post ve struktuře justice.

To samozřejmě. V této souvislosti jsou všechny ty tlaky spojité nádoby.  

Jste zastáncem zrušení vrchního státního zastupitelství. Co vás motivuje k tomu, abyste šla do úřadu, který v soustavě justice vlastně nechcete?

Motivace je stejná, ať už by se vrchní státní zastupitelství zrušilo, nebo nezrušilo.

A jaká je ta motivace?

Zefektivnit úřad, posílit jednotlivé kraje.

A ještě k jinému tématu: co říkáte na tresty, které dnes vynesl ústecký soud nad bývalým šéfem dotačního úřadu Petrem Kušnierzem a dalšími šesti lidmi?

Výši trestu (7,5 roku pro Kušnierze - pozn. red.) považuji za naprosto adekvátní ve vztahu k tomu, jak závažná věc to byla. Jsem opravdu ráda, protože právě odsuzující rozsudky, byť nepravpomocně, jsou pro mě důkazem, že jsme to řízení vedli správně a že lidé, které jsme postavili před soud, se toho jednání skutečně dopustili. Také bych ráda ocenila kvalitní práci policie. Přípravné řízení šlo velmi rychle a podařilo se tu kauzu před soud dostat bez průtahů.

Myslíte si, že podobně rychle by se mohl k soudu dostat i aktuální severočeský případ machinací s eurodotacemi, v němž jste také obvinili Petra Kušnierze a který na dnes odsouzený případ prakticky navazuje?

Myslím si, že ano. Podotýkám, že se opět jedná o skutečně závažný problém a že jsou ohroženy evropské peníze.