Podle dohledové prověrky případu Davida Ratha nedošlo k pochybení při určení věcné a místní příslušnosti dozorových žalobců. ČTK to sdělila mluvčí VSZ Irena Válová.

"Dohledem nebylo zjištěno, že by postupem dozorového státního zástupce Krajského státního zastupitelství v Ústí nad Labem došlo k porušení zákona," uvedla mluvčí. Kauzu od začátku dozorovali ústečtí žalobci, až následně ji předali místně příslušnému středočeskému krajskému zastupitelství.

Nejpřísněji postižitelný trestný čin v případu se totiž stal v Rudné ve středních Čechách, kde Rath údajně přijal úplatek za zmanipulovanou zakázku týkající se opravy buštěhradského zámku. Proti dozoru ústeckého státního zastupitelství se již dříve ohradili poslancovi obhájci. "O výsledku dohledu byli obhájci obviněného písemně vyrozuměni," uvedla v pondělí Válová.

Ústečtí žalobci se rozhodli pro předání případu poté, co vyhodnotili zajištěné důkazy. Údajná trestná činnost Ratha a dalších sedmi obviněných lidí však podle ústecké státní zástupkyně Lenky Bradáčové zasahovala do tří krajů - Ústeckého, Středočeského a Prahy.

Rathovi advokáti Adam Černý a Roman Jelínek přitom již dříve uvedli, že ústečtí státní zástupci měli kauzu předat do Středočeského kraje již při zahajování trestního stíhání. Obhájci tehdy řekli, že nepředání případu místně příslušnému státnímu zastupitelství podle nich znamená, že dosavadní úkony policistů, žalobců a soudu by mohly být neplatné.

Bradáčová již dříve vysvětlila, že Nejvyšší státní zastupitelství v Brně jejímu úřadu postoupilo trestní oznámení, jež prvotně mělo vztah k Ústeckému kraji. Až další vyšetřování pak vedlo k veřejným zakázkám ve středních Čechách.

 

Bývalého středočeského hejtmana Ratha policisté zadrželi v polovině května s krabicí, v níž bylo sedm milionů korun. Policie tvrdí, že se jednalo o úplatek kvůli veřejné zakázce na projekt rekonstrukce zámku Buštěhrad. Za přijetí úplatku hrozí poslanci v případě odsouzení až dvanáctileté vězení.

Spolu s ním obvinila policie dalších sedm lidí, například ředitelku kladenské nemocnice Kateřinu Pancovou či exposlance Petra Kotta. Jejich stíhání se údajně týká i dalších zakázek ve Středočeském kraji.

Související