Ústecký soud nepustil na svobodu poslance Davida Ratha, který je jednou z hlavních postav osmičlenné skupiny obviněné z manipulací s veřejnými zakázkami ve středních Čechách. Odvolací senát zamítl Rathovu žádost o zrušení vazby a bývalý středočeský hejtman tak i nadále musí zůstat ve vazební věznici v Litoměřicích.

Soud svůj krok zdůvodnil stejně jako před měsícem, kdy Ratha do vazby poslal: obává se, že by Rath na svobodě ovlivňoval svědky, mohl by pokračovat v trestné činnosti, anebo by také mohl utéct.

Ve vazebních věznicích zatím zůstává i dalších sedm Rathových spoluobviněných.

Poslancovi obhájci nemají podle Jelínka doposud písemné rozhodnutí o zamítnutí stížnosti proti vazbě k dispozici. "Podle telefonické informace, kterou dostal kolega (Adam) Černý se rozhodnutí píše teprve dnes," uvedl advokát Jelínek.

Rath je ve vazbě od 16. května, dalších sedm obviněných poslal ústecký okresní soud do vazby den poté. Ti, stejně jako před nimi Rath, podali stížnost na vazbu ke krajskému soudu minulý týden.

Právníci: Je prakticky odsouzen

Poslancovi právníci napadli v odůvodnění stížnosti o vazbě všechny tři důvody, kvůli kterým ho do ní soudce poslal. Rath podle dřívějšího vyjádření Černého má v České republice zázemí a rodinu, nechce utíkat a ani by prý nemohl. Právník dále uvedl, že podle policie je jejich klient již "prakticky odsouzen", policisté prý mají řadu důkazů proti němu. Poslanec tak již nemá koho ovlivňovat.

Údajná Rathova trestná činnost byla navíc podle právníka spojena s jeho funkcemi ve Středočeském kraji. Když na ně rezignoval, nemůže prý již v ní pokračovat. Rath rezignoval na funkci středočeského zastupitele, tedy i na funkci hejtmana. Podle dosavadních informací ale zůstal předsedou Výboru regionální rady, který schvaluje přidělování evropských dotací.

Mezi obviněnými jsou například ředitelka kladenské nemocnice Kateřina Pancová a exposlanec Petr Kott, kteří prý Rathovi 14. května předali krabici, v níž bylo sedm milionů korun. Kriminalisté tvrdí, že to byl úplatek za zmanipulovanou zakázku na opravu buštěhradského zámku. Za přijetí úplatku hrozí Rathovi až dvanáctileté vězení.