Sociální demokraté důrazně popírají, že korupční kauza bývalého středočeského hejtmana a jejich bývalého spolustraníka Davida Ratha může souviset s financováním strany, jak Rath neurčitě naznačil ve svém úterním projevu ve sněmovně.

Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka tvrdí, že se policie na sociální demokracii v souvislosti s Rathovým případem neobracela. Pochybnosti o stranických financích vyvracejí i další sociální demokraté.

Konkurenční TOP 09 naopak Rathova slova využila ke kritice financování ČSSD. "Vzniká tady evidentní podezření, že sociální demokracie je financována netransparentně a korupčně, že část peněz, ze kterých je ČSSD financována, mohla pocházet z trestné činnosti, kvůli níž je dnes David Rath ve vazbě a na které má policie důkazy o tom, že tady docházelo k trestné činnosti korupce," řekl šéf poslanců TOP 09 a Starostové Petr Gazdík.

"Věc je zcela jednoduchá: financování ČSSD nemá s aférou vůbec nic společného. Naše financování je zcela standardní a transparentní," prohlásil Sobotka.

Rath ve svém úterním projevu bez bližšího vysvětlení uvedl, že: "I v tomto nekompletním torzu spisu naopak najdete spoustu vět a slov o tom, že peníze na volby, financování voleb".

Další odposlechy

Spekulacím o skrytém financování ČSSD nahrál i internetový deník Insider, který zveřejnil přepis části policejního odposlechu, kde Rathova spoluobviněná Kateřina Pancová hovoří s podnikatelkou Ivanou Salačovou o využití zisku z přestavby zámku Buštěhrad.

Jestli Pancová skutečně chtěla směřovat peníze k ČSSD, z něj ale jasně nevyplývá. "V tomhle třeba už není nikdo jiný než jako já, to potom ještě budu dávat na kandidátku, to není moje, že jo? Dobře víte, že to jsou jakoby na, na...," uvedla podle Insideru Pancová. "Jasně na volby, no, jasně, jasně," doplnila Salačová.

Sporná je i interpretace jiného místa odposlechu. Pancová v něm popisuje svůj rozhovor s Rathem takto: "Já jsem říkala Davide, já ti přece věřím, jako pokud řekneš, že dvojka jde na volby, tak to já beru jednoznačně. A on, no né, pokud tam ty prachy jako zůstanou, tak si je zase rozdělíme zpátky," uvedla podle Insideru.

Rathova taktika?

Podle volebního manažera ČSSD Jana Hamáčka lze Rathovo vyjádření chápat spíše jako možnou taktiku obhajoby. "Ale co se týká volební kampaně ČSSD, rozpočet na kampaň je už dlouho schválen, je veřejně znám a je plně naplněn z prostředků ČSSD," řekl Hamáček.

Centrála nemusí mít přehled

Podle vyjádření některých poslanců ČSSD ale stranická centrála nemusela mít úplný přehled o tom, jaké kroky při shánění peněz na kampaň dělají krajští politici. "Kampaň v regionech je plně v gesci jednotlivých krajských výkonných výborů. ČSSD jim zatím účelem provede jisté finanční transfery, které jsou součástí centrálního rozpočtu," řekl Hamáček.

"Já si nejsem jist Davidem Rathem a nevím, jaký typ politické kampaně mohl mít na mysli. To je tak těžko přehledné, že se to těžko komentuje. Z hlediska systémového financování jakékoliv používání prostředků takového typu je vyloučeno," řekl místopředseda ČSSD Lubomír Zaorálek.

"Naprosto vylučuji za středočeskou organizaci, že by tam něco takového probíhalo. Máme schválený jenom projekt volební kampaně. Koncipovali jsme ho tak, abychom se vešli do vlastních prostředků, vlastních zdrojů, máme možnost čerpat čtyři až 4,5 milionu korun z vlastních financí od členů a z ústředí," řekl šéf středočeské ČSSD Jiří Dolejš.


 

Co si také říkaly Pancová se Salačovou

Přepsaný rozhovor Kateřiny Pancové, která je ve vedení ČSSD a na podzim měla kandidovat v krajských volbách, a Ivany Salačové se měl podle Insideru odehrát 23. prosince 2011 před polednem. Zde je jeho část (pravopisné chyby v policejním přepisu nejsou opraveny).

Salačová: Takže jako, jestli je závěr ten, že jako bysme měli teda jako žejo, jako heleďte, já se klidně jako ve svý podstatě, já se vám tadyhle toho zisku vzdám, já nejsem žádnej. Mě tak stačí tady z toho.

Pancová: V žádném případě. Jako víte co, to by bylo divný, i pro ně. To je nesmysl.

Salačová: To já nemyslím, teďkon že jim to budu říkat.

Pancová: Nikdy. Když to takhle půjde dál.

Salačová: To já jen vůči vám.

Pancová: Ne, a to já nechci. Jako pozor, v tomhle třeba už není nikdo jinej než jako já to potom ještě budu dávat na kandidátku, to není moje, že jo? Dobře víte, že to jsou jakoby na, na.

Salačová: Jasně na volby no, jasně jasně.

Pancová: Takže já to takhle přednesu a tak to bude, to jako vůbec nechci abysme.

Salačová: No né, já říkám, že si myslím, že se tam dá udělat větší zisk a potom samozřejmě by jsme se měli my tři sejít a říct hele jestli se tam ušetří něco, tak bysme jim měli z toho ještě něco dát.