Telefony v Česku nelegálně sledují podle policie minimálně dvě speciální zařízení v rukou neznámých soukromníků. Může jich být ale až desítka.

Podle Lidových novin policisté odhalili jedno ze zařízení, když sami prováděli odposlech. Komu patří, detektivové zatím ale nezjistili. Další zařízení údajně detektivové našli v květnu v domě Vladimíra Svobody, kterého v minulosti prověřovala policie kvůli jeho kontaktům na zavražděného podnikatele Františka Mrázka.

"Víme zcela prokazatelně, že tu takto operuje jedna, možná dvě Agáty," řekl deníku ředitel Útvaru zvláštních činností Tomáš Almer.

Odposlouchávací zařízení – takzvaná Agáta – vypadá jako notebook, je ale vybaveno programem v hodnotě až 20 milionů korun, díky němuž lze odposlechnout hovor či lokalizovat telefon.

Experti dokonce odhadují, že v Česku se zařízení tohoto typu nachází až deset. "Jsou především ve vlastnictví velkých finančních skupin či detektivních agentur," prohlásil ředitel jedné z bezpečnostních agentur, který si nepřál být jmenován. V minulosti se o odposleších hovořilo především v souvislosti s agenturou ABL lídra Věcí veřejných Víta Bárty.

Agátu používá v Česku legálně jen policie a Bezpečnostní informační služba. Důstojníci z tajné služby však nikdy její držení oficiálně nepotvrdili, stejně tak nechtějí říct, zda tuší, kdo všechno v Česku přístroj má.

"Nám se použití Agáty sice podaří zachytit, jde ale jen o poznatek. Nemá cenu dávat podnět dál. Nemáme v ruce důkaz, kterým bychom to mohli doložit. Navíc pokud není poškozený, tak nejde o trestný čin," uvedl Almer.

Vladimír Svoboda je podle médií jedním obviněným ze šesti civilistů a pěti policistů v kauze zneužití pravomoci a vydírání. Policisté prý získané informace na objednávku zpřístupňovali a vyzrazovali lidem zabývajícím se detektivními a vymahačskými aktivitami.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist