Ministr vnitra Jan Kubice pokračuje ve snaze zbavit se policejního prezidenta Petra Lessyho. Podle zákona jej nemůže odvolat, proto využívá jiné cesty.

Nově chce nechat prověřit výběrové řízení, po němž byl Petr Lessy jmenován nejvyšším šéfem policie.

"Ministr Kubice zadal personálnímu odboru, aby vypracoval zprávu o tom, jak proběhlo jmenování prezidenta do funkce," řekl Kubiceho náměstek Jaroslav Hruška Lidovým novinám.

Mezi Kubicem a Lessym se několikrát v minulosti objevily spory. Koncem listopadu vyzval ministr vnitra policejního prezidenta k rezignaci.

Nový útok na Lessyho přichystal Kubice i kvůli změnám v nejvyšších patrech politiky. Věci veřejné skončily ve vládě, a Lessy tak přišel o silného politického spojence. Podobně v minulosti skončil i jeho předchůdce Oldřich Martinů, když ztratil politickou podporu a musel nedobrovolně odejít.

Pomoc odboráře

Ministrovi by mohl nahrát i policejní odborář Milan Štěpánek, který by rád otevřeně promluvil o tom, za jakých okolností Lessy v dobách tehdejšího ministra vnitra Radka Johna (VV) post získal. Štěpánek byl totiž členem výběrové komise. Hodlá proto požádat Kubiceho, aby ho zbavil mlčenlivosti.

 

Rozhodl se tak poté, co vyšlo najevo, že se má náměstek policejního prezidenta Vladislav Husák, který je spojovaný s pražskými kmotry, stát šéfem ochranné služby. A to místo Jiřího Komorouse, kterého sám na poslední chvíli odmítl jmenovat.

"Jde o pokračování praxe výběru policejních funkcionářů, se kterou tu začal ministr John. Už tehdy nebylo postupováno v souladu se zákonem," řekl Lidovým novinám Štěpánek.

Lessy tvrdí, že se o svoje místo zatím nebojí. "Byl jsem neprávem spojován s VV, policie je ale nezávislá na politice, a proto nedělám žádné závěry," sdělil.

Nečas: Byl to kočkopes

Se jmenováním Lessyho byli v minulosti nespokojeni hlavně občanští demokraté. Premiér Petr Nečas dokonce dříve označil výběrové řízení za kočkopsa. Bývalá členka VV Karolína Peake, která nyní shání hlasy pro přežití vlády, naopak trvá na tom, že vše bylo v pořádku, napsaly dnešní LN.