Spor ministra vnitra s policejním prezidentem má pokračování. ČT v úterý přinesla zprávu, že Kubice zahájil s Lessym kázeňské řízení. Důvodem je zejména Lessyho obvinění zlínského policejního náměstka Jaroslava Vaňka z napojení na brněnský policejní gang. Došlo k němu v září loňského roku.

Kázeňské řízení je pro ministra jedinou možností, jak policejního prezidenta zbavit funkce. Může vyústit až v odebrání policejní hodnosti, což automaticky znamená konec na postu policejního šéfa.

Inspekce se případem zabývala na základě trestního oznámení, které na Lessyho loni v září podal náměstek Vaněk spolu se šéfem zlínské policie Bedřichem Koutným.

Podle deníku Právo se jim nelíbil především Lessyho výrok o tom, že jeden z obviněných údajných členů brněnského policejního gangu Rudolf Setvák zametal v minulosti jako pracovník inspekce oznámení na tehdejšího ředitele brněnské policie Vaňka.

Inspekce počátkem prosince rozhodla, že se Lessy nedopustil trestného činu, předala však případ Kubicemu ke kázeňskému projednání.

Spory trvají od loňského listopadu

Kubice svou nespokojenost s prací policejného prezidenta vyjadřoval už od loňského listopadu. Důvodem vzájemných neshod byly návrhy ministerstva na personální a systémové změny v policii.

Kubiceho podpořil premiér Petr Nečas, za Lessyho se naopak postavil prezident Václav Klaus. 6. prosince se spor částečně urovnal, když Lessy přislíbil zeštíhlení policejního sboru.

Nevyřešená ale zůstala otázka dalšího osudu policejního náměstka Vladislava Husáka, který se zkompromitoval schůzkou s vlivnými představiteli ODS.