Prezident Václav Klaus podporuje podle sobotních Lidových novin policejního prezidenta Petra Lessyho a výměnu v čele policejního sboru si nepřeje.

Důvodem je hlavně to, že by mohla stejně jako loni vyústit ve vládní krizi. Deník uvedl, že Klaus se sešel s Lessym minulý týden v pátek, tedy ještě předtím než Lessyho vyzval k rezignaci ministr vnitra Jan Kubice.

Kubice Lessyho kritizuje hlavně kvůli tomu, že policejní prezident podle něj dostatečně nepodporuje přímý výkon služby u policie.

Konkrétně mu vytýká, že chce ponechat silná personální a jiná pracoviště, která nemají nic společného s přímým výkonem služby, dokonce k tomu zřídil dalšího náměstka pro strategie.

"Destabilizovat jakýmkoli způsobem naši křehkou politickou situaci nepokládám za příliš šťastné. Jestli je problém v tom, že se policejní prezident bije za své policisty, pak mu do jisté míry rozumím," řekl LN Klaus.

Současně tvrdí, že masový odchod policistů do civilu nepokládá za příznivou zprávu pro českou veřejnost.

Podle Lessyho se prezident na schůzce s ním zajímal o situaci v bezpečnostním sboru. "S vyhlídkami jsem ho seznámil. Dohodli jsme se, že více to nebudeme komentovat," doplnil k tomu Lessy.

Lessy již dříve řekl, že zatím nevidí důvod ke své rezignaci. Ministrův požadavek ho prý překvapil. Výzva k rezignaci podle něho padla na závěr odborné diskuse o uspořádání policejního prezidia, muži se neshodli na tom, kolik má mít šéf policie náměstků.

Ministr mu prý navíc neřekl, v čem pochybil, nebo že policie pod jeho vedením špatně funguje. Lessy si přitom myslí, že se policejnímu sboru začíná v poslední době dařit.

Policejní prezident se s ministrem sejde v pondělí, kdy mu předloží návrh na nové uspořádání policejního prezidia. Ministr přitom věří tomu, že mu Lessy zároveň oznámí svoji rezignaci.