O místo ředitele šéfa ochranné služby mělo před měsícem zájem pět lidí, mezi nimi i bývalý šéf protidrogové centrály Jiří Komorous. Ten dokonce ještě s dalším uchazečem postoupil do druhého kola.

Místo ale nakonec nedostane on, ale náměstek Vladislav Husák, který o obsazení funkce ještě nedávno rozhodoval.

"K rozhodnutí mě vedla mimo jiné skutečnost, že Husák v minulosti osvědčil velitelské schopnosti během řady konkrétních bezpečnostních opatření, a to i mezinárodního rozsahu. Zároveň nemám v současné době důvod pochybovat o jeho bezúhonnosti zpochybňované v minulých týdnech," uvedl Petr Lessy.

Právě policejní prezident přitom přijal Husákovu rezignaci na post náměstka v souvislosti s kauzou vyšetřování dopravní nehody podnikatele Romana Janouška, který koncem března v opilosti najel do ženy a zranil ji. Chtěl údajně vyloučit veškerá podezření, že případ nebude nikdo ovlivňovat. Média totiž v minulosti upozornila na Janouškovy kontakty s Husákem.

O tom, že si Husák řekl o post šéfa ochranné služby, informoval již dříve server Českápozice.cz. Minulý týden Husák požádal Lessyho o uvolnění ze své funkce. Husák se tak mohl podle služebního zákona ucházet o tři volná místa v nižší tarifní třídě – šéfa ochranné služby, Úřadu služby kriminální policie a vyšetřování nebo krajského ředitele Ústeckého kraje.

Na novou pozici nastoupí k 1. červenci a k tomuto datu zároveň skončí jako náměstek policejního prezidenta.

Rezignace z roku 2011

Svůj odchod z vedení policie nabídl loni poté, co se v médiích objevily zprávy o tom, že se v Obecním domě setkal s kontroverzními podnikateli Tomášem Hrdličkou a Romanem Janouškem. Vedle nich tam měl být i exprimátor Pavel Bém. Náměstek tvrdil, že šel kolem a jen se zastavil pozdravit své známé. Janoušek tam podle něho vůbec tehdy nebyl. Husák ve svém prohlášení odmítl spojování svého odchodu s Janouškem či jeho incidentem.