Ministr dopravy Pavel Dobeš v pátek jmenoval šéfem ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) Davida Čermáka. Ve funkci nahradí Reného Porubu, který byl vedením ředitelství pověřený od loňského září.

Informovala o tom Andrea Volaříková z tiskového odboru ministerstva. O odchodu Poruby ministr rozhodl ve čtvrtek. "Na základě jednání s pověřeným ředitelem Reném Porubou v minulém týdnu jsem se následně setkal s možnými kandidáty a po konzultaci s odborníky jsem se rozhodl jmenovat do pozice ředitele ŘSD Davida Čermáka," uvedl Dobeš.

Podle ministerstva se Čermák v oblasti výstavby silnic pohybuje dlouho a má zkušenosti. Dříve působil jako Dobešův poradce v otázkách přípravy strategických dokumentů týkajících se rozvoje dopravní infrastruktury, uvedl mluvčí ministerstva Martin Novák.

Konkrétně se podílel například na přípravě střednědobého plánu Státního fondu dopravní infrastruktury.

Čistka Bártových lidí

O odvolání Poruby se spekulovalo už v souvislosti s čistkou spojenou s odstraňováním lidí napojených na neoficiálního šéfa Věcí veřejných Víta Bárty. Minulý měsíc o posty přišli například šéf Správy železniční dopravní cesty Pavel Habarta a Dobešův náměstek Daniel Bartek.

Důvody pro odvolání Poruby ale úřad odmítl komentovat.

Poruba se má podle mluvčího ministerstva Martina Nováka vrátit na původní funkci ve společnosti. Předtím, než byl pověřený řízením ŘSD, vedl Poruba úsek výstavby.

Úkolem nového ředitele bude podle ministerstva zejména stabilizace ŘSD a zlepšení jeho komunikace s firmami a veřejnosti, uvedlo ministerstvo. Mediálně známý je především spor ŘSD se stavební společností Eurovia CS o devítikilometrový úsek D47 poblíž Ostravy, na kterém ŘSD reklamuje celkem 901 závad.

Eurovia pochybení odmítá a tvrdí, že za řadu vad může právě ŘSD špatnou údržbou. Kvůli tomuto sporu se s ředitelstvím soudí u rozhodčího soudu při Hospodářské komoře a Agrární komoře ČR.