V noci padly teplotní rekordy na 75 stanicích, nejchladněji bylo na šumavské stanici Kvilda-Perla. Původně meteorologové ohlásili minimum 35,8 pod nulou, pak ale mráz klesl až na minus 36,5 stupně. Modrava-Rokytská slať hlásí minus 35,5 stupně, Kořenov-Jizerka pak 33,8 stupně pod nulou.

Hodnoty oznámil meteorolog Jan Havelka z Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) s tím, že původně očekávaný absolutní teplotní rekord překonán nebyl.

Například na Kvildě-Perle tak byl překonán teplotní rekord minus 30 stupňů z roku 2003. Také Rokytská slať a Kořenov v neděli zažily rekordně chladnou noc, stanice ale měří teprve od roku 2009, respektive 2010. Velmi chladno ale bylo i v nižších polohách, například Nedrahovice-Rudolec na Příbramsku hlásí minus 27,8 stupně.

"Nejchladněji bylo na Perle, minus 36,6 jsme zaznamenali kolem 7:00. Potom už začala teplota mírně stoupat," řekl František Vavruška z Českého hydrometeorologického ústavu v Českých Budějovicích. Dodal, že podobně chladná noc už pravděpodobně do konci zimy nenastane.

Nejnižší teplotu zatím letos naměřili v Česku také na Perle, v pondělí 6. února tam bylo minus 39,4 stupně.

 

Podívejte se, jak vypadalo nejmrazivější ráno na různých místech Česka - čtěte ZDE

Původně meteorologové očekávali, že by mohlo být v noci na neděli překonáno absolutní teplotní minimum minus 42,2 stupně Celsia, které bylo naměřeno v roce 1929 u Českých Budějovic. Nakonec ale noc nebyla tak mrazivá.

 

Rekord pravděpodobně zřejmě nepadl ani na nejstarší české stanici v pražském Klementinu. Pro datum 12. února hlásí Klementinum rekord minus 26,2 stupně z roku 1929. Hodnoty z dnešní noci ještě nejsou známy, například v pražské Ruzyni, kde bývá zpravidla chladněji než v Klementinu, ale bylo jen minus 20,7 stupně.