Třeskuté mrazy ustupují jen zvolna. Nejnižší teploty, které meteorologové v noci ze soboty na neděli naměřili, byly většinou kolem minus 20 stupňů Celsia.

Ač rtuť teploměru klesla tak hluboko pod nulu, několik lidí se na Brněnské přehradě propadlo do vody.

"V prostoru mezi nudapláží a Sokolským koupalištěm se v ledu vytvořilo asi 30 děr.  Několik lidí už do nich spadlo," uvedla mluvčí Povodí Moravy Veronika Slámová. Místo je podle ní nyní označeno varovnými páskami, na místě jsou i strážníci.

Díry mají podle nich velikost v průměru dvakrát dva metry. Vytvořit se mohly kvůli pohybům vody pod ledem nebo kvůli plynům, které se tvoří u dna nádrže a stoupají vzhůru.

Mrazy s ranními minimálními teplotami mezi minus 15 až minus 20 stupňů by měly vydržet ještě nejméně týden.

"Obrat počasí by měl nastat v průběhu několika málo dnů v období kolem 14. až 15. února, kdy by se mělo obnovit teplejší západní proudění z Atlantiku, které by k nám přineslo v nižších polohách postupně teploty nad nulou a také více srážek," uvedl mluvčí Českého hydrometeorologického úřadu Petr Dvořák.

Skiareály z celého Česka sice hlásí výborné sněhové podmínky, lyžařů o víkendu ale kvůli extrémním mrazům mnoho nepřilákaly. 

"Podmínky jsou opravdu fantastické, je to jako v Alpách. Sjezdovky jsou promrzlé a vyfrézované, takže je to ve své podstatě jako jízda po prašanu a nic není zledovatělé. Přesto to byl jeden z nejslabších, ne-li nejslabší víkend sezony," řekl provozovatel Skiareálu Mosty u Jablunkova Alois Martynek.

Už v minulých dnech provozovatelé lyžařských vleků zkrátili nebo zcela zastavili večerní lyžování.