Česká republika bude mít nový zákon jen o jedné větě. Předloha, kterou ve středu schválili poslanci a míří do Senátu, je stručná. Konstatuje pouze, že "Václav Havel se zasloužil o svobodu a demokracii".

Havel zemřel v prosinci ve věku 75 let.

Pro vládní předlohu zvedli ruku poslanci ze všech sněmovních stran kromě komunistů.

"Václav Havel patří mezi nejvýznamnější osobnosti v českých dějinách. Zasadil se o pád komunistického režimu, prosazoval myšlenky demokracie, svobody a humanismu a dosáhl uznání v zahraničí, připomněl premiér Petr Nečas(ODS).

Podle vládního návrhu bude smyslem zákona „ocenit nepopiratelné a mimořádné zásluhy Václava Havla o svobodu a demokracii.“

 

Jedná se ale nejen o období, kdy byl Havel prezidentem České republiky republiky. Zákon přesahuje i do dob Československa, kdy komunistický režim Havla pronásledoval kvůli jeho morálním postojům.

Podle vzoru Masaryka

Vládní návrh navazuje na tradici, „že stát ve formě zákona vyjadřuje uznání velkým osobnostem, které vykonávaly funkci hlavy státu – prezidenta republiky a které se nejenom v této funkci zasloužily o náš novodobý stát a jeho hodnotové směřování,“ stojí v návrhu.

V minulosti byl už oceněn Tomáš G. Masaryk nebo Edvard Beneš.

„Pokud máme zákon, že TGM se zasloužil o stát, představoval bych si, že přijmeme zákon ve znění, že Václav Havel se zasloužil o svobodu,“ navrhoval už dříve vicepremiér a šéf diplomacie Karel Schwarzenberg.

Návrh vznikl hned následující den po Havlově úmrtí.