Značným rozčarováním skončily pro mnoho Poláků prezidentské volby v roce 1995: jen pět let po změně režimu se do čela státu dostal bývalý komunista. Aleksander Kwaśniewski, který jako ministr působil již v 80. letech, těsně zvítězil nad dosavadním prezidentem, bývalým lídrem opozičního hnutí Solidarita Lechem Walesou.
Zatímco Václav Havel dokázal zaujmout i jako politik, jeho zahraniční protějšky se již ve funkcích mnohdy ztrácely. Příkladem je právě Walesa. "Ke konci mandátu ho Poláci vnímali jako věčně rozzlobeného muže, jenž má sice velké zásluhy, leč nic neprosadil, ba naopak mnohé rozbořil," říká politolog z Univerzity Karlovy Josef Mlejnek.
Polsko - potížista Walesa
Walesa měl ambice hrát v politice vedoucí roli podobnou té, jakou hraje prezident v USA. S oblibou pak využíval prezidentské veto, které Sejm mohl přehlasovat pouze dvoutřetinovou většinou. Tato zkušenost dokonce později utvrdila polské politiky v rozhodnutí ořezat prezidentské pravomoci. "Walesa se ve funkci rozhádal s kdekým. Nakonec zůstal osamocen takříkajíc jako kůl v plotě," dodává Mlejnek.
Jiní členové protikomunistického hnutí, byť ne tak významní, nicméně vývoj v Polsku určují dodnes – ze Solidarity vzešel jak nynější premiér Donald Tusk, tak jeho předchůdce Jarosław Kaczyński.
- První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Všechny články v audioverzi + playlist
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.