Exekuční řízení s hlavním městem kvůli dluhu vůči bytovému družstvu je minulostí.  Praha v pondělí zaplatila dluh v hodnotě 163 tisíc korun i s úroky a poplatky a hrozící exekuce byla následně zrušena.

Za to, že město nezaplatilo Bytovému družstvu U Šárky, které sídlí v pražské Ruzyni, více než 160 tisícovou fakturu, poslal Exekuční soud katastrálnímu úřadu informaci, že Praha nesmí majetek prodávat. "Katastrální úřad následně zanesl k veškerým nemovitostem informaci, že bylo zahájeno exekuční řízení," uvedla mluvčí Exekutorské komory Petra Báčová.

Tak se stalo, že větička o exekuci se objevila například u Karlova mostu, Staroměstského náměstí či Bílkově vile.

Podle primátora Bohuslava Svobody (ODS) se částka i s dalšími náklady a poplatky vyšplhala na 205 942 korun. Situaci zavinila magistrátní úřednice, která dluh zapomněla zaplatit.

Ředitel správy magistrátního majetku Radek Svoboda uvedl, že město dluh v pondělí po poledni uhradilo. Úřednici, která už byla ve výpovědní lhůtě, hrozí, že ji propustí okamžitě pro hrubé porušení pracovní kázně.

Exekuce majetku měst

Harrachov – srpen 2010

– exekuce majetku a účtu města kvůli 17 let starému dluhu z dob privatizace harrachovského závodu Crystalex. Zastavil ji Nejvyšší soud

Karlovy Vary – 2007

– exekuce majetku města kvůli dluhu v řádu tisíců korun

Žďár  – únor 2009

– důvodem exekuce na majetek byl spor o poskytnutí informací občanskému aktivistovi Tomáši Pecinovi

Ústecký kraj – leden 2009

exekuce hrozila kraji v případě sporu s organizací Dětí země kvůli přístupu k informacím ohledně dálnice D8

Kvůli neuhrazenému závazku vůči bytovému družstvu město nemohl prodávat řadu nemovitostí. Podle zápisů na katastrálním úřadu se řízení týkalo například i radnice na Mariánském náměstí nebo Obecního domu.

Podle magistrátu město v roce 2002 prodalo byty U Šárky s tím, že družstvo zároveň převezme veškeré dluhy, včetně nezaplaceného nájemného. S tím však noví majitelé nesouhlasili a obrátili se na soudy, které rozhodly ve prospěch družstva.

Majetek Prahy je od pátku v exekuci, včetně Karlova mostu. Město neví proč - čtěte ZDE

Mezi zablokované budovy patří radnice na Mariánském náměstí a Staroměstská radnice, Obecní dům, Průmyslový palác a Bílkova vila.

Soud do rozhodnutí zahrnul i výjimečná prostranství, jaké představují Staroměstské a Václavské náměstí, Střelecký ostrov, náměstí na Kampě, nebo Letenské sady a park Stromovka. Exekuci neunikla ani Zoologická zahrada a Karlův most.

Praha už exekuci čelila

Loni v dubnu nařídil exekuci majetku magistrátu Obvodní soud pro Prahu 1 kvůli tomu, že úřad neodpověděl na žádost Jakuba Sedláčka o informaci.

Chtěl po magistrátu zveřejnění interního auditu na odboru dopravy, který prověřil systém přidělování registračních značek motorovým vozidlům. Úřad ale odmítl poskytnout kompletní znění materiálu a poslal Sedláčkovi pouze výtah z dokumentu.

Související