Advokáti by měli v budoucnosti dostávat za právní zastoupení v jednoduchých sporech o malou dlužnou částku poloviční odměny než doposud. Lidé by také měli platit menší paušál exekutorovi, pokud uhradí dluh dobrovolně do 15 dnů.

Počítají s tím novely vyhlášek o odměnách exekutorů a advokátů, které v pondělí představil ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS).

V posledních letech výrazně roste počet exekucí. Spory jsou podle ministra jednodušší a existuje nepoměr mezi vymáhanou částkou a dluhem.

"Ukazuje se, že se jedná o velký byznys s pohledávkami, kdy advokátní kanceláře chrlí často tisíce návrhů na vydání platebního rozkazu," prohlásil Pospíšil s tím, že odměna za takovouto činnost je v současnosti neadekvátní.

Snižovat se proto budou odměny právníkům, kteří pouze převezmou zastupování věřitele a následně sepíšou návrh na platební rozkaz či žalobu. Tyto úkony jsou podle Pospíšila jednoduché a často je vykonávají administrativní pracovníci, a ne samotní advokáti. Snížení odměn se však netýká sporů, kdy musí právní zástupce chodit s klientem k soudu.

Sníží se paušál exekutorům

Spolu se snížením paušálu pro exekutory o polovinu poklesnou náklady na exekuce a právní zastoupení podle úřadu  více než o 40 procent. Například za dluh do 1000 korun dnes zaplatí dlužník 14 900 korun, v budoucnu by to mělo být 8750. Podobně se sníží náklady za dluhy do 10 tisíc korun.

"To jsou takové ty nejčastěji kritizované částky, kdy někdo zapomene zaplatit pokutu v MHD," uvedl ministr.

snizeni nakladu

Pospíšil doufá, že novely vyhlášek začnou platit na počátku příštího roku. Změny již představil advokátní i exekutorské komoře. "Je logické, že tyto zájmové komory nejsou z tohoto návrhu nadšené, ale respektují ho," uvedl ministr.

Úřad připravuje také změnu občanského soudního řádu, na základě které může být v individuálních případech úplně upuštěno od odměny advokáta. Bude se to týkat sporů, které jsou právně velmi jednoduché - například právě pokuta za jízdu bez lístku. Soudce by měl mít možnost rozhodnout, že kvalifikované právní zastoupení bylo v takovém případě neúčelné.

V roce 2010 bylo nařízeno přes 700 tisíc exekucí, v roce 2005 to bylo 270 tisíc a v roce 2001 pouze 4300. Úřad očekává do budoucna další nárůst. Dlužníci podle ministra často nemají prostředky na uhrazení vysokých odměn advokátů a exekutorů, čímž se dostávají do dluhové pasti.

Související