Kdyby ministerstvo školství nevyčerpalo peníze z fondů EU, ministr Josef Dobeš (VV) rezignuje. Dobeš to v neděli řekl v České televizi. Kvůli chybám bude ministerstvu zřejmě pozastaveno čerpání v programu s rozpočtem 53 miliard korun.

Dobeš minulý týden slíbil nápravu do tří měsíců. Problémy s čerpáním evropských dotací už stály v minulosti křeslo někdejší ministryni školství Danu Kuchtovou.

"Kdyby nastala situace, že nevyčerpáme v těch dvou operačních programech evropské peníze, rezignuji," uvedl Dobeš.

"Já už jsem také několikrát řekl, že ta židlička mě nepřirostla k zadku, a mám to úplně stejně. Je to věc, kterou nesu, nesu reformy, a kdybych v těch základních parametrech selhal, a já si je nastavuji, nemám problém rezignovat," dodal.

Reagoval tak na výčet výtek, které se v poslední době snášejí na jeho hlavu. V souvislosti s hrozícím pozastavením čerpáním dotací totiž Dobeš čelí i kritice na svou personální politiku.  

Personální chyby

Za rok a půl se na postu šéfa pro čerpání evropských peněz vystřídalo už pět manažerů. Právě někdejšího šéfa sekce pro EU Jana Vitulu (TOP 09) Dobeš viní z problémů při čerpání.

"Já přiznávám, že je tam i faktor špatného výběru," konstatoval bývalý psycholog a personalista Dobeš. S některými svými vysoce postavenými úředníky se prý ale musel rozloučit i proto, že práci nezvládali.

Dobeše se v otázce EU fondů zastal i premiér Petr Nečas (ODS). Dobeš mu slíbil věc do dubna vyřešit, aby proplácení prostředků nebylo pozastaveno.