Pohár trpělivosti nad výroky Ladislava Bátory přetekl už i u jeho zastánce, ministra školství Josefa Dobeše (VV). Poté, co se Bátora vyjádřil v rozhovoru pro Parlamentnilisty.cz o ministru financí Miroslavu Kalouskovi, že "je šmejd a stvůra", hodlá si o jeho setrvání na ministerstvu s Bátorou promluvit.

A patrně jej vyzve k odchodu. Přestože má předseda sdružení D.O.S.T. na ministerstvu už jen 0,1 úvazku, Dobeš řekl, že "Bátora má množství jiných aktivit".

V deníku Právo ministr uvedl, že se mu nelíbí ostré Bátorovy výroky na adresu ministra financí Miroslava Kalouska (TOP 09).

Není to poprvé, kdy Dobeš žehlí výroky svého úředníka. Už v září čelil Bátora kritice politiků, když nazval předsedu TOP 09 a ministra zahraničí Karla Schwarzenberga senilním zednářem. Ministři za TOP 09 následně bojkotovali jednání vlády do doby, než Bátora z ministerstva odejde.

Dobeš si však za svým kontroverzním úředníkem stál a Schwarzenbergovi se za něj dokonce omluvil. Bátoru pak převedl z pozice svého personálního náměstka na zástupce vedoucí ministrovy kanceláře.

O měsíc později Bátora sám na místo rezignoval. Nelíbilo se mu, že nesměl jako úředník veřejně vystupovat v rámci svých aktivit.

Halík: Bátora a jeho hnutí D.O.S.T. se blíží fašismu druhé republiky - čtěte ZDE

Dobeš při té příležitosti Bátoru pochválil, že díky jeho škrtům a propouštění úřad ušetřil 150 milionů korun. Uvedl, že si jej jako svého poradce ponechá přinejmenším do ledna.

Bátora, který vystupuje jako předseda konzervativní akce D.O.S.T., v rozhovoru pro server Parlamentní listy.cz nedávno označil ministra financí Kalouska za "ubožáckého šmejda".

Dost už bylo urážek


Dobeš v rozhovoru pro deník Právo řekl, že výroky jeho poradce jsou za hranicí přijatelnosti. S Bátorou si chce promluvit o jeho budoucnosti. "Budu se s ním bavit i o tom, zda je stále ještě důležitá jeho angažovanost na 0,1 úvazku na školství," řekl deníku Dobeš.

Zdroj: http://zpravy.idnes.cz/kalousek-je-stvura-a-smejd-ozval-se-batora-dobes-resi-zda-ho-vyhodi-10d-/domaci.aspx?c=A111201_105533_domaci_wlk

"Tyto výroky jsou za hranou toho, co je pro mě přijatelné," komentoval to v Právu Dobeš. Zároveň ale odsoudil i Kalouskovo označení Bátory jako "starého fašouna".

Původně se hovořilo o tom, že Dobeš se měl účastnit Bátorova cyklu Hovory na pravici, ministr to ale nepotvrdil. "Ministr Josef Dobeš má dlouhodobě plánovaný program a v tento den je pracovně zaneprázdněn," uvedl jeho tiskový odbor.

Na Facebooku Bátory je další urážka Schwarzenberga. Já ji nepsal, tvrdí úředník - čtěte ZDE

Bátora působil v uplynulém půlroce ve vysokých funkcích na ministerstvu školství, kam si jej přivedl sám Dobeš. V minulosti Bátora kandidoval za nacionalistickou Národní stranu ve volbách do sněmovny. Jeho konzervativní iniciativa D.O.S.T. podporuje prezidenta Václava Klause v odporu proti lisabonské smlouvě a Evropské unii.

Bátora se s Klausem pravidelně setkává a prezident jej podpořil v době, kdy někteří politici a organizace protestovali proti Bátorovu působení na ministerstvu školství.