Ministr školství Josef Dobeš (VV) se v pátek veřejně distancoval od výroků svého podřízeného Ladislava Bátory na adresu ministra zahraničí a předsedy koaliční TOP 09 Karla Schwarzenberga.

Ministr uvedl, že personálnímu šéfovi svého úřadu jeho chování vytkl a dal mu "jednoznačné pokyny ohledně jeho veřejného vystupování".

"Pokud se jimi pan Bátora nebude řídit či pokud u něj zjistím jakékoli projevy politického extremismu, budu neprodleně konat i v personální oblasti," dodal ministr školství.

TOP 09 Dobešův postup nestačí a dál požaduje Bátorovo odvolání.

Páteční Dobešovo vyjádření totiž podle místopředsedy strany a ministra financí Miroslava Kalouska není dostatečné. "Jediné odpovídající distancování se je okamžité odvolání toho úředníka. Cokoliv jiného znamená pouze to, že pan ministr Dobeš dál kryje nepřijatelné jednání ve státní správě," řekl Kalousek.

Jasné distancování ministra školství od výroků podřízeného žádal premiér Petr Nečas (ODS). Vyjádřil také naději, že ministři z TOP 09 jsou si vědomi svých ústavních povinností.

TOP 09 nechce chodit na vládu

Členové vlády z TOP 09 se odmítají účastnit schůzí vlády, dokud nebude Bátora odvolán z funkce, nebo dokud neodejde Dobeš. Sklidili ovšem za to už i kritiku z vlastních řad. Tři členové strany z Kladna vyjádřili v otevřeném dopise svůj nesouhlas s jejich postupem.

Šéf poslanců ODS Zbyněk Stanjura navíc upozornil, že ministr Kalousek není prý stejně zásadový pokaždé.

"Snahu Miroslava Kalouska zabránit pronikání extremistických názorů do státní správy lze jen podpořit. Je škoda, že takto zásadově nevystupuje vždy. Byl to právě Miroslav Kalousek, který byl v roce 2006 připraven vytvořit vládu s Jiřím Paroubkem za podpory KSČM," poznamenal Stanjura.

Nečas se sejde se Schwarzenbergem

Podle Nečase jsou Bátorovy výroky na adresu ministra zahraničí hulvátské. Premiér uvedl, že on sám by podřízeného za podobné chování odvolal.

Nečas chce vyhrocenou vládní roztržku uklidnit ještě před víkendem. Podle informací Radiožurnálu se hodlá v pátek sejít s předsedou TOP 09 Karlem Schwarzenbergem, terčem Bátorových urážek.

Schwarzenberg už dříve řekl, že se Bátorovými slovy necítí uražen. Upozornil ale, že by si vysoce postavený úředník neměl podobná vyjádření dovolit. "Jako úředník státní správy se takhle vyjadřovat vůči jakýmkoli ústavním činitelům nemůže," sdělil ministr zahraničí.

"Chudáček starý, co prská"

Názor Jiřího Leschtiny

Nic proti tomu, že ministři opustili jednání vlády na protest proti Ladislavu Bátorovi, který "veřejně a neomaleně urazil místopředsedu vlády a předsedu TOP 09 Karla Schwarzenberga," jak napsali ve svém prohlášení. Pokud ale svůj krok opřeli jen o fakt, že Bátora napsal o Karlu Schwarzenbergovi, že je "chudáček starej" jemuž se to "bezostyšně prská", pak jen opatrnicky krouží kolem horké kaše.

Celá glosa Jiřího Leschtiny ZDE

Bátora na svém facebookovém profilu minulý týden označil ministra zahraničí a předsedu TOP 09 za "chudáčka starého".

"To se mu to prská, když ví, že ho přinejmenším ze tří důvodů nemůžu vyzvat na souboj," dodal v příspěvku na sociální síti.

Bátora tak reagoval na Schwarzenbergovy věty v rozhovoru pro Hospodářské noviny. Vicepremiér v interview mimo jiné řekl, že Bátora má silné politické krytí a je takřka neodvolatelný.

Bátorova podpora z Hradu

Za Bátoru se v minulosti postavil například prezident Václav Klaus, jeho syn Václav Klaus mladší a další prezidentovi blízcí spolupracovníci z Hradu.

Klausův tajemník Ladislav Jakl v reakci na kauzu kolem urážek Schwarzenberga uvedl, že Bátora je už půl roku terčem sprostých útoků a měl by mít právo se sám bránit.