Ministr školství Josef Dobeš podpořil svého kontroverzního podřízeného. "Na pozici pana Bátory se nic nemění," odpověděl večer IHNED.cz na dotaz, zda se ohledně celé kauzy sešel s premiérem a zda má Ladislav Bátora jeho podporu.

O výrocích personálního šéfa ministerstva školství se předtím hovořilo na jednání vlády, po jehož skončení premiér Petr Nečas oznámil, že celou věc s Dobešem probere. "Nelze mávnout rukou nad jeho výroky, nikoliv nad tím, kde momentálně působí," konstatoval Nečas.

Podle informací ČTK byly poznámky některých členů kabinetu na adresu předsedy iniciativy D.O.S.T. velmi ironické a ostré. Server Parlamentní listy dokonce napsal, že ministr financí Kalousek označil Bátoru za "starého fašouna".

"Diskusi na vládě nemám v povaze komentovat," reagoval na informace pro ČTK Kalousek. Ani předseda vlády nechtěl průběh debaty a to, co chce osobně probrat s ministrem Dobešem, dále konkretizovat.

Stínová ministryně ČSSD pro lidská práva a rovné příležitosti Michaela Marksová-Tominová premiéra za jeho postoj pochválila a současně ho vyzvala, "aby se svou autoritou premiéra zasadil o to, aby pan Bátora ze státní správy definitivně zmizel".

"Velmi vysoká ochrana"

Bátora je vysokým úředníkem ministerstva školství a proti tomuto jeho angažmá se zvedla vlna protestů. Nevládní organizace jako Svaz osvobozených politických vězňů či Amnesty International poukázaly v otevřených dopisech na Bátorovy netolerantní názory a vyzvaly premiéra, aby věc řešil.

Bátora na sebe naposledy upozornil kritikou pochodu sexuálních menšin Prague Pride plánovaného na sobotu.

Otevřeným dopisem, který podepsal jménem své iniciativy D.O.S.T., kritizoval i amerického velvyslance v ČR Normana Eisena, který pochod homosexuálů spolu s dalšími diplomaty podpořil.

Bátoru hájí prezident Václav Klaus a lidé z jeho okolí. Ministr zahraničí Karel Schwarzenberg Hospodářským novinám řekl, že Bátora má "velmi vysokou ochranu".

"Nevím, jestli si na jeho odvolání někdo troufne," dodal. Sám Klaus před časem mediální kritiku Bátorova nástupu na školství označil za "hilsneriádu".

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist