Pověřený personální ředitel ministerstva školství Ladislav Bátora musí ze své funkce kvůli výrokům na adresu ministra zahraničních věcí a předsedu TOP 09 Karla Schwarzenberga odejít.

Na stranu požadavku ministrů TOP 09 se po skončení jednání vlády připojil i premiér a šéf ODS Petr Nečas.

"Považuji to za absolutně neakceptovatelné. Z osobního hlediska i krajně nevkusné, buranské chování, kdy se někdo vyjadřuje na účet někoho jen kvůli věku," poznamenal Nečas. Sám by prý takové chování svým úředníkům netoleroval. "Kdyby se tak vyjádřil některý z mých spolupracovníků, tak by ve své vedoucí funkci skončil," dodal Nečas.

Od ministra školství Dobeše očekává, že se sám za svého podřízeného omluví a od jeho slov se distancuje.

Ministři TOP 09 na protest z jednání kabinetu odešli. Nelíbí se jim, že vysoký úředník ministerstva školství Ladislav Bátora píše na svém Facebooku o jejich předsedovi a ministru zahraničních věcí Karlu Schwarzenbergovi jako o starém chudáčkovi, který prská.

Ministr školství Josef Dobeš (VV) zatím podřízeného odvolat nehodlá, vicepremiérka a místopředsedkyně VV Karolína Peake řekla, že by se Bátora měl omluvit.

"Veřejné výroky Ladislava Bátory byly hrubé a neomalené. Jsme přesvědčeni, že pan ministr Dobeš musí Bátoru propustit. Omluva od pana Bátory je to poslední, oč pan Schwarzenberg stojí," vysvětlil krok ministr financí a místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek.

"Pokud pan ministr Dobeš poskytuje politické krytí úředníkovi, který veřejně a sprostě uráží prvního místopředsedu vlády, my nebudeme předstírat na veřejnosti, že je pan ministr Dobeš náš kolega," řekl ministr financí a místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek. Podle něho není postup ministrů "ani tak demonstrativní, jako nezbytný".

 

Ladislav Bátora

Od září 1979 studoval na Fakultě obchodní Vysoké školy ekonomické v Praze, inženýrský obor.

 

Od října 1970 studoval na Filosofické fakultě UK v Praze dvouoborovou kombinaci „Anglistika – Kulturní dějiny Dálného východu“.

 

Od září 1999 studoval na Právnické fakultě University Karlovy magisterský obor „Právo a právní věda".

 

Do roku 1992 pracoval na různých pozicích ve firmě Škodaexport a později ČEZ. V letech 1992-93 pracoval jako generální ředitel firmy GMA 91, která byla úzce spojena s Národně sociální stranou a mimo  jiné vydávala deník Noviny.

 

V letech 1994-95 pracoval jako zahraničněobchodní náměstek ředitele obchodního úseku ČKD Holding Praha.

V letech 1999-03 pracoval jako zástupce ředitele Vyšší odborné školy publicistiky.


V letech 2004-06 byl generálním ředitelem firmy Junior centrum.

Kalousek tvrdí, že je naprosto nepřijatelné, aby jakýkoliv státní úředník veřejně urážel jakéhokoliv člena vlády. Teprve poté, co Dobeš Bátoru vyhodí, nebo sám z vlády odejde, vrátí se ministři TOP 09 k vládnímu stolu.

Bátora na Facebooku reagoval na vyjádření ministra zahraničních věcí ke kodexu zaměstnanců veřejné správy. V něm Karel Schwarzenberg pro HN uvedl, že Bátora má vysokou ochranu a nikdo si ho netroufne odvolat. Reagoval tak na skutečnost, kdy Ladislav Bátora v pozici vysokého státního úředníka inicioval protestující dopis pražskému primátorovi a americkému velvyslanci kvůli podpoře duhovému průvodu homosexuálů. Ten se v Praze pod záštitou primátora Svobody uskutečnil v sobotu.

Schwarzenberg je nad věcí

Schwarzenberg, který je nyní na dovolené v lázních, na Bátorovo vyjádření reagoval stroze: "Jeho výroky mě skutečně nezajímají, nevím, co tím myslel a jestli se tím považuje za vhodného partnera na souboj," řekl pro server iDNES.cz ministr zahraničí.

Vicepremiérka a místopředsedkyně VV Karolína Peake na odchod svých kolegů z TOP 09 pro server IHNED.cz reagovala: "Ministru Kalouskovi se asi zdá, že v koalici je už příliš dlouho klid a nebezpečně dělná atmosféra." Bátoru podle ní propusit nelze, protože neplatí služební zákon, ani kodex úředníka. "Platí normálně pracovně právní pravidla. Proto také na ministerstvu financí může být pravomocně odsouzený za krácení daně odpovědný za arbitráže," dodala.

Při jednání s Dobešem Kalousek neuspěl

Kalousek o věci jednal s Dobešem na schůzce už v pondělí a naléhavě prý žádal, aby Bátorovo jednání netoleroval. V úterý jednání zopakoval a o věci informoval předsedu vlády Petra Nečase (ODS).

"Kdyby kterýkoliv můj ředitel odboru urazil veřejně člena vlády, je jedna jediná možnost: omluva a veřejné propuštění," zdůraznil ministr financí. Dobeš však podle něho ve věci odmítl jakkoliv konat. Kalousek proto podle svých slov dnes z pověření ministrů i poslaneckého klubu TOP 09 na vládě oznámil, že strana nemíní tolerovat, aby úředníci uráželi členy vlády.

Bátorovo odvolání žádá část politického spektra mimo jiné kvůli jeho kritice pochodu sexuálních menšin Prahou. Věci veřejné v úterý uvedly, že podpora úředníka, jehož minulost je spojována s nacionalistickou Národní stranou, by skončila ve chvíli, kdy vystoupí s dalším kontroverzním mediálním prohlášením.

Bátoru dosud hájili prezident Václav Klaus a lidé z jeho okolí, například vicekancléř Petr Hájek se netají názory blízkými Bátorovým.