Za chyby v čerpání fondů EU může bývalé vedení ministerstva školství, kontrolní orgán ministerstva financí a pochybení Středočeského a Ústeckého kraje. Uvedl to ministr školství Josef Dobeš (VV).

Kvůli chybám hrozí pozastavení čerpání v programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost s rozpočtem 53 miliard korun. Dobeš uvedl, že už začal pracovat na nápravě, zastal se jej i premiér Petr Nečas (ODS).

"Nedostatky v kontrolním systému jdou v mnoha případech na vrub kontrolního orgánu auditních subjektů, který je metodicky řízen ministerstvem financí. Kontroly projektů provedené tímto oddělením totiž neodhalily chyby, které při následné kontrole zjistila Evropská komise," uvedl Dobeš.

Vitula: Za vše může chaotická personální politika

"Devadesát procent výtek je z (projektů) let 2008 až 2009," dodal ministr. Tehdy sekci pro čerpání EU fondů vedl Jan Vitula (TOP 09). Audit upozornil třeba na projekt přípravy reformy univerzit z roku 2009, v němž komisaři upozornili na vysoké mzdy úředníků.

Vitula ale pochybení odmítl, za vše prý může špatné řízení a Dobešova chaotická personální politika. Ve vedení eurofondů se za Dobeše vystřídalo už pět manažerů.

Pochybily i krajské orgány

Co se týká projektů krajů, pochybení byla zjištěna u Ústeckého a Středočeského kraje. Ústecký kraj prý dělil zakázky a nastal zde střet zájmů. Středočeský kraj zase údajně neprováděl kontroly projektů.

"Je nutné zdůraznit, že nápravná opatření ministerstva školství realizuje již nyní a na dalších intenzivně pracuje," řekl Dobeš. Úřad je kvůli čerpání prostředků z fondů EU dlouhodobě terčem kritiky.

Premiér po dnešní schůzce s Dobešem uvedl, že Dobeš "jednoznačně slíbil" věc do dubna vyřešit, aby proplácení prostředků nebylo pozastaveno. Za chyby v čerpání sklidil Dobeš kritiku od TOP 09 a ČSSD.