Evropská unie zřejmě ministerstvu školství dočasně pozastaví proplácení dotací z unijních fondů. Audit Evropské komise totiž zjistil chyby v zadávání veřejných zakázek v programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost.

Resort je kvůli čerpání prostředků z fondů EU dlouhodobě terčem kritiky, patří také k nejpomaleji čerpajícím institucím.

Ministr školství Josef Dobeš (VV) kritiku odmítá. "Nesu mimo jiné dědictví bývalého vedení sekce EU fondů, tehdy ovládané členem TOP 09 Janem Vitulou," řekl Dobeš. Více informací chce poskytnout v úterý.

Dobeše podpořil nečekaně také premiér Petr Nečas (ODS). Podle něj má uvedený operační program problémy od svého vzniku. "Je třeba jednoznačně říci, že to nezačalo příchodem pana ministra Dobeše do jeho funkce," řekl Nečas v Lánech, kde obědval s prezidentem Václavem Klausem.

Chyby možná současné vedení MŠMT sice udělalo, házet na jednoho člověka ale situaci nelze.

Bývalý ředitel sekce pro čerpání fondů Jan Vitula chybu na své straně rovněž odmítá. Počet úředníků zabývajících se eurofondy se za ministra školství Josefa Dobeše (VV) se podle něj z původních 180 vyšplhal na 380 lidí, přesto čerpání nefunguje. "Může za to špatné řízení a Dobešova chaotická personální politika," řekl.

Ministr podle něj vyhodil zkušené úředníky, a poté nabral nové, kteří si ale se složitou administrativou nedokážou poradit.

ČR může z fondu určeného pro školství čerpat až 53 miliard korun. Dobeše kvůli evropským dotacím ostře kritizuje koaliční TOP 09 i opoziční ČSSD. Podle předsedy poslanců TOP 09 a STAN Petra Gazdíka by Dobeš měl vyvodit osobní odpovědnost z nynějších potíží i své personální politiky.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist