Protikorupční policie obvinila ve čtvrtek dva muže z přijetí úplatku 1,6 milionu korun, který údajně chtěli za zajištění souhlasného stanoviska Pražské vodohospodářské společnosti (PVS) k vydání stavebního povolení pro  práce na pozemku v katastru hlavního města. Původně prý požadovali pět milionů korun.

Jedním z obviněných mužů je podle České televize šéf divize rozvoje Petr Krupička, druhým je prostředník.

Detektivové dvojici zadrželi ve středu po převzetí údajného úplatku. Krátce nato provedli ve firmě razii.

"Zajímavé na věci je, že v den předání úplatku, skutečně PVS vydala zmíněné kladného stanovisko ke stavebnímu povolení," uvedl mluvčí protikorupční policie Jaroslav Ibehej.

Obvinění podle něj úmyslně vytvořili požadavek vodohospodářské společnosti na provedení určitých stavebních prací na zmíněním pozemku.

"Tyto práce byly podmínkou pro souhlasné stanovisko PVS k vydání stavebního povolení žadateli, který na pozemku hodlal realizovat svůj podnikatelský záměr. Samotné vydání stavebního povolení záviselo právě na kladném stanovisku PVS," upřesnil mluvčí.

Loni v listopadu jeden z obviněných podle policie nabídl podnikateli, že mu za pět milionů korun zajistí bezproblémové vydání tohoto stanoviska. Po několika týdnech údajně snížil výši částky na 1,6 milionu korun.

V čele společnosti Vlasta

Mluvčí uvedl, že tento muž vystupoval jako prostředník zaměstnance PVS, který měl vydání kladného stanoviska zajistit.

PVS je další společností, jejímž hlavním akcionářem je Praha. Řízením společnosti, která v současné době nemá generálního ředitele, šéfuje předseda představenstva Martin Vlasta.

Vlasta je členem sociální demokracie a bývalý blízký spolupracovník exšéfa ČSSD Jiřího Paroubka.

Loni na podzim zatkli detektivové Úřadu pro odhalování organizovaného zločinu šéfa pražských strážníků Vladimíra Kotrouše rovněž ve chvíli, kdy si v autě přebíral úplatek za přidělení několikamilionového kontraktu na poskytování služeb městské policii.

Policie rovněž vyšetřuje případ předražených jízdenek pražského dopravního podniku. I jeho je metropole hlavním akcionářem. Z jejího vedení koncem loňského roku odešel Martin Dvořák po dohodě s primátorem Bohuslavem Svobodou.