Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman znovu otevřel kauzu údajného podplácení odvolaného šéfa Státního fondu životního prostředí (SFŽP) Libora Michálka ze strany bývalého ministra životního prostředí Pavla Drobila (ODS).

Policie případ odložila v polovině června, Zeman však v rámci takzvané kontroly skončené věci dospěl k závěru, že rozhodnutí o odložení případu bylo předčasné a případ vrátil na Obvodní státní zastupitelství pro Prahu 1.

"Policie má doplnit dokazování. Teprve po doplnění dokazování bude možno učinit závěr, zda je dáno důvodné podezření ze spáchání trestného činu konkrétní osobou," informovala mluvčí Nejvyššího státního zastupitelství (NSZ) Helena Markusová.

Kdyby k podezření došlo, je možné, že si policie vyžádá vydání místopředsedy ODS Drobila a zbavení jeho imunity. V minulosti to řekl šéf policejního protikorupčního útvaru Tomáš Martinec.

"Věřím, že po doplněném prověřování budu definitivně očištěn od všech Michálkových nařčení, a zejména skončí spekulace o zasahování do vyšetřování," vyjádřil se k otevření případu Pavel Drobil.

Mezi státním zastupitelstvím a policií vypukl v červnu spor o to, kdo za odložením kauzy stojí. Podle mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze Štěpánky Zenklové se policie ztotožnila se závěrem obvodní zástupkyně pro Prahu 1, která nezjistila podezření z korupce. S tím protikorupční útvar nesouhlasí. "Policejní orgán v této věci dospěl k jinému právnímu názoru a zmiňované usnesení o odložení věci vydal na pokyn dozorové státní zástupkyně," uvedl jeho šéf Martinec.

Libor Michálek v loňském prosinci upozornil na údajnou korupci na SFŽP prostřednictvím tajných nahrávek. Poradce ministra Drobila Knetig na nich popisuje, jak se dostat k penězům pro financování další kariéry svého šéfa i ODS. Michálek o podezřeních a nahrávkách řekl ministrovi, ten ho požádal, aby záznamy zničil. Nabídl pak Michálkovi místo svého náměstka.