Obvodní soud pro Prahu 1 rozhodl o zastavení trestního stíhání Martina Knetiga, bývalého poradce exministra životního prostředí a nynějšího místopředsedy ODS Pavla Drobila.
Městské státní zastupitelství pro Prahu 1 dostalo rozhodnutí v pondělí, v současnosti je studuje a zváží, zda proti němu podá stížnost. Žalobci viní Knetiga z nepřímého úplatkářství.

"Ve věci bylo vydáno rozhodnutí. Veřejně ho ale nebudeme sdělovat, dokud jej neobdrží účastníci," řekla HN mluvčí obvodního soudu pro Prahu 1 Michaela Wenzlová. Důvody, proč soudkyně stíhání zastavila, neuvedla.
Soudce může trestní stíhání zastavit nebo vrátit věc státnímu zástupci.
Server Česká pozice s odkazem na důvěryhodný zdroj napsal, že soud rozhodl o zastavení stíhání proto, že jediný svědek, kterého policie měla, uvedl, že se trestný čin nestal.

Obžaloba byla podána teprve před několika dny - minulé pondělí. Rychlost, s jakou soud rozhodl, překvapila předsedu ČSSD Bohuslava Sobotku i Radima Bureše z protikorupční organizace Transparency International. "To je rychlost, která v našich krajích není úplně běžná," podivil se v České televizi Bureš. Podle Sobotky je nutné rozhodnutí soudu respektovat. "Stálo by za to, aby státní zastupitelství hrálo v záležitosti aktivně," řekl novinářům předseda sociálních demokratů.

Městská státní zástupkyně v Praze Jana Hercegová minulý týden uvedla, že Knetig podle závěrů žalobců požadoval po pracovníkovi banky úplatek v souvislosti s rozhodováním o ukládání volných peněz Státního fondu životního prostředí (SFŽP) v bankách. Podle médií sháněl "černé" peníze pro ODS.

V říjnu 2010 podle policejního spisu nabídl Knetig členovi představenstva Komerční banky, aby sponzoroval ODS, napsal v minulosti server Lidovky.cz. Za to mu prý sliboval, že zajistí uložení peněz SFŽP na účet této banky. Podle tajných nahrávek, které pořídil odvolaný šéf SFŽP Libor Michálek, Knetig na Michálka tlačil, aby svěřil miliardovou zakázku na výběr banky zvolenému finančnímu poradci.

Drobil: O Knetigovi jsem nevěděl

Drobil minulý týden řekl, že o údajných jednáních Knetiga v Komerční bance nevěděl. Michálek ho prý původně varoval před tím, že podezřelé rozhovory s bankou vede tehdejší náměstek SFŽP Dušan Fibingr, nikoliv Knetig.

Zatímco Fibingrovu roli prověřoval, o Knetigově údajných schůzkách v Komerční bance se prý Drobil dozvěděl až letos v srpnu, když policie Knetiga obvinila.

"Stalo-li se to, pan Knetig jednal sám za sebe, absolutně překročil veškerá oprávnění, veškeré mandáty, které vyplývaly z jeho pozice poradce ministra," prohlásil Drobil.