Policie v souvislosti s obviněným šéfem pražských strážníků Vladimírem Kotroušem vyslýchala i blízké spolupracovníky pražského primátora Bohuslava Svobody. Ten má městskou policii přímo ve své pravomoci.

To, že byly v souvislosti s Kotroušem podat vysvětlení i lidé z blízkosti primátora, potvrdily dva nezávislé zdroje z magistrátu.
 
"K jednotlivým úkonům, které probíhají nebo probíhaly, se nemohu blíže vyjádřit. Je to příliš čerstvá záležitost. A cokoli specifikovat nebo konkretizovat by nebylo ku prospěchu vyšetřování," řekl tiskový mluvčí Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) Pavel Hanták.

Když policisté ředitele pražské městské policie Vladimíra Kotrouše v pátek zadrželi, měl u sebe úplatek. Potvrdili to kriminalisté z ÚOOZ, kteří v pondělí zveřejnili detaily případu, na němž pracovali několik měsíců. Zároveň sdělili, že mají Kotroušovu korupci zdokumentovanou.

Šéfa pražských strážníků zadrželi v pátek odpoledne v jeho služebním vozidle těsně poté, co Kotrouš převzal všimné za přidělení několikamilionového kontraktu na poskytování služeb městské policii.

Peníze měl u sebe

"V době realizace akce měl zadržený celou částku u sebe. Konkrétní výši finanční hotovosti, která byla v českých korunách, nebudeme z taktických důvodů v současné době sdělovat. Ze stejného důvodu nebudeme ani konkretizovat služby, kterých se měl úplatek týkat," uvedl mluvčí Hanták.
 
Kotrouš byl obviněn z přijetí úplatku a soudce na něj uvalil vazbu, aby nemohl ovlivňovat svědky. "V případě prokázání viny mu hrozí trest odnětí svobody v délce trvání od 5 do 12 let," doplnil Hanták.

Policisté ocenili statečnost člověka, který je na případ upozornil. "Jsme si vědomi toho, že bez osobní statečnosti oznamovatele by se tento případ mohl zadokumentovat jen velmi obtížně," poznamenal Hanták.

O jeho totožnosti nechce říci nic bližšího. "Vzhledem k tomu, že tato osoba se obrátila na ÚOOZ proto, že v tento útvar měla důvěru, rozhodl v souladu se svými pravomocemi ředitel útvaru o tom, že případ bude i nadále zpracovávat ÚOOZ," uvedl mluvčí.

Zbaven funkce

"Nejde o selhání systému, ale jednotlivce," komentoval kauzu pražský primátor Bohuslav Svoboda, který v pondělí Kotrouše zbavil funkce ředitele a převedl jej na jinou práci. "To je vlastně postavení mimo službu, protože není ve služebním, ale pracovním poměru," dodala mluvčí magistrátu Tereza Krásenská.

"Patří teď mezi ostatní zaměstnance, bez konkrétní pozice. Náleží mu základní plat podle zákoníku práce," upřesnil serveru IHNED.cz Kotroušův náměstek Ludvík Klema, kterého Svoboda pověřil řízením strážníků.

Primátor zároveň hodlá právníkům zadat klíčový úkol: vypracovat analýzu, za jakých okolností bude možné zadrženého ředitele propustit.

Vedení města také pošle na městskou policii své kontrolory, kteří prověří vybrané zakázky.

Městské policii Kotrouš velel od roku 2002, pracuje u ní však ještě o deset let déle. Absolvoval policejní akademii, deset let byl ředitelem obvodu Praha 6, pak krátce náměstkem ředitele strážníků.